Можу! Відновне лікування в “Модричах”
У центрі відновного лікування «Модричі», що поблизу Трускавця, відкрили нове відділення інтенсивної терапії
«Швидка допомога» — у будь-яке місто України
«Модричі» — один з найпотужніших реабілітаційних центрів в Україні, розташований у лісовій зоні неподалік курортного Трускавця. Спеціалізація закладу — реабілітація після інсульту, черепно-мозкових і спинальних травм, ендопротезування та онкологічних захворювань. Пацієнти центру отримують повний спектр реабілітаційних та санаторно-курортних послуг, набувають соціально-побутових навичок, займаються спортом та арт-терапією.
Варто наголосити, що спочатку заклад створювався як відпочинковий комплекс «Вернигора». Однак з початком бойових дій на Сході України власники вирішили переформатувати його на центр відновного лікування. Відтак, тепер серед пацієнтів чимало воїнів АТО, а сам центр регулярно виділяє кошти на їхнє перебування і реабілітацію та за потреби дофінансовує реабілітаційний курс.
— Наше завдання — створити всі умови для максимального відновлення, адаптації та інтеграції у соціум людей з інвалідністю, — розповідає директор центру відновного лікування «Модричі» Софія Кобилецька. — Затишні дерев’яні двоповерхові будиночки, де на першому поверсі проживають пацієнти, а на другому — родичі, які їх супроводжують, спеціально обладнані для людей, що пересуваються на візках чи за допомогою інших пристосувань. Пандуси і поручні встановлені на усій території і, зокрема, у ванних кімнатах та в їдальні. Те, що реабілітаційний центр знаходиться у звичайному санаторному закладі, несе потужний соціальний меседж: важкохворі люди — такі ж, які усі решта, але потребують нашого розуміння і підтримки, адже біда може трапитися з кожним.
Відділення інтенсивної терапії відкрилося у центрі в липні 2019 р. Воно розраховане на 12 ліжок, а реабілітаційна палата, де діє цілодобовий пост невідкладної медичної допомоги, має два ліжка. Лікар і медична сестра чергують на посту щоденно у режимі 24/7.
Сюди у супроводі фахівців реабілітаційного центру «Модричі» доправляють хворих з будь-якого міста України двома відповідно оснащеними реанімобілями. Дефібрилятори, кисневі подушки, лікарські препарати, засоби одноразового використання та дезінфекції — така комплектація реанімобілів дозволяє комфортно і під наглядом перевозити лежачих хворих на великі відстані. До прикладу, так останнім часом прибув один пацієнт із Запоріжжя, а інший — із Добропілля, що на Донеччині. — У відділення інтенсивної терапії приймають хворих, яких вивели з гострого стану в лікарняному стаціонарі і виписали додому. Скажімо, пацієнт, який перебував після інсульту чи черепно-мозкової травми 21 день у лікарні, може продовжити лікування у цьому відділенні, — розповідає головний лікар центру відновного лікування «Модричі» Марія Дудич.
Медична допомога надається за кількома напрямками. Після проведення експрес-діагностики, УЗД та перевірки результатів аналізів, зроблених у власній лабораторії, пацієнти центру «Модричі» мають змогу отримати консультації та призначення травматолога, невролога, хірурга, ЛОР-лікаря, кардіолога, ендокринолога, психотерапевта, логопеда. Також тут проводять вакуумну терапію ран і пролежнів.
Мотивація пацієнта — основна складова ефективного відновлення
За словами Софії Кобилецької, пацієнтам центру надаються усі необхідні інструменти для якісного відновного лікування. Це чотири сучасних тренажерних зали з мультифункціональним реабілітаційним обладнанням, просторий басейн з підйомником «Гульдмана» для ефективного заняття гідрокінезотерапією, найновіші тренажери і технічні засоби для кінезо- та ерготерапії; вертикалізатори, Balance-trainer, система Tyrostation, ортез SaeboFlex, шоломи віртуальної реальності SonyVR та інші технічні новинки.
— Певна річ, після інсульту, черепно-мозкової або спинальної травми, у разі онкологічного захворювання, після ендопротезування чи ампутації дуже важливо вчасно отримати належну медичну допомогу, — зазначає Марія Дудич. — Однак не менш важливою і необхідною є комплексна фізична реабілітація. Лише реабілітація дозволить максимально відновити втрачені функції і побутові навички, щоб повернутися до повноцінного, фізично активного життя.
Фізична реабілітація — процес комплексний і дуже непростий, адже фахівці працюють над відновленням рухових, мовленнєвих, когнітивних, побутових і професійних навичок водночас. При цьому ми використовуємо міждисциплінарний підхід, характерний для провідних європейських, ізраїльських та американських клінік. Тобто пацієнту надає допомогу команда вузькопрофільних спеціалістів: фізичний терапевт, невролог, психотерапевт, уролог, ерготерапевт, масажист, соціальний працівник.
Без перебільшення, у «Модричах» вдалося зібрати кращих реабілітологів України. Вони працюють, проживають і харчуються за так званим вахтовим методом — два тижні поспіль у центрі, два тижні вихідних. Не відволікаючись на домашні чи побутові проблеми, фахівці-реабілітологи максимально використовують увесь свій потенціал для роботи.
Процес фізичної реабілітації складається з комплексу заходів для відновлення втрачених фізичних можливостей організму.
Лікувальна фізкультура
Це комплекс фізичних вправ, призначених для відновлення рухових функцій пацієнта, м’язового тонусу і чутливості. Вправи пацієнт виконує самостійно або з допомогою реабілітолога, поєднуючи гімнастику і заняття з використанням спеціальних пристосувань (зокрема, спеціальні вправи в басейні). У кожному конкретному випадку програму занять реабілітологи розробляють індивідуально, з урахуванням анамнезу пацієнта, його вікових, фізіологічних та інших особливостей.
Лікувальний масаж
Масаж допомагає усунути больовий синдром, зменшити набряки і гематоми, нормалізувати кровообіг, сприяє регенерації тканин і нормалізації артеріального тиску. Масаж дозволяє розслабити спазмовані та стимулювати слабкі м’язи. Лікувальний масаж повинен проводити винятково кваліфікований масажист, який досконало знає анатомію людини та має великий досвід роботи з пацієнтами з різними травмами. Адже у деяких випадках, наприклад, після інсульту, один неправильний рух може призвести до тяжких ускладнень.
Фізіотерапія
Фізіотерапевтичні процедури настільки численні і різноманітні, що перерахувати їх всі доволі складно. Кожен центр фізичної реабілітації пропонує власний набір таких процедур. У реабілітаційному центрі «Модричі» застосовують магнітотерапію, озокеритотерапію, озонотерапію, лікувальні ванни, водні процедури (гідротерапію), спелеотерапію, карбокситерапію, голкорефлексотерапію, лазерну, ультразвукову та вакуумну терапію та багато інших лікувально-оздоровчих процедур. Усі вони орієнтовані на цілеспрямоване і дозоване стимулювання роботи обраних зон, кінцівок, органів організму.
Механотерапія
Це комплекс відновлювальних вправ, які виконуються на спеціальних тренажерах, призначених для фізичної реабілітації. Сучасні роботизовані і комп’ютеризовані апарати допомагають проводити реабілітаційні заняття максимально ефективно, безпечно, комфортно та цікаво для пацієнта. У центрі постійно відстежують новинки на ринку медичних технологій та поповнюють тренажерні зали найсучаснішим обладнанням. Зокрема, серед останнього — тренажер Balance-Trainer, системи Pablo та Tymo, динамічний ортез для руки Saebo, шолом віртуальної реальності.
Ерготерапія
Ерготерапія посідає особливе місце в сучасному реабілітаційному лікуванні. Під час занять пацієнт разом з ерготерапевтом опановує дії, що відповідають його індивідуальним особливостям і потребам, серед яких: догляд за своїм тілом, приготування їжі, покупки, догляд за дітьми і домашніми тваринами, а також дії, необхідні в роботі, навчанні, іграх і різних видах дозвілля. Ерготерапевт оцінює стан пацієнта, за необхідності виконує лікувальне втручання в процес діяльності, а також аналізує результати, досягнуті пацієнтом. Ерготерапевт — незамінний помічник і консультант пацієнта на шляху до повноцінного життя.
Віртуальна реальність для реального відновлення
— Розвиток комп’ютерних технологій суттєво змінює підхід до реабілітації пацієнтів, — розповідає Софія Кобилецька. — І було б нерозумно цим не скористатися.
Інтерактивні заняття на приставці Sony PlayStation-4 з шоломом віртуальної реальності SonyVR — це не просто високотехнологічні ігри, це терапія за останнім словом сучасної медицини.
Як це працює? Комп’ютерне «життя» в режимі реального часу надає пацієнтам можливість виконувати дії та перебувати у середовищах, які максимально схожі на справжні. Реабілітологи ж, своєю чергою, можуть контролювати правильність виконання завдань і коригувати зусилля пацієнта.
Поринувши у віртуальний світ, пацієнт може грати у великий теніс, бігти лабіринтом, ухилятися від перешкод, кататися на гірських лижах. Так він легко і навіть непомітно для самого себе бере участь у тренувальному процесі, завдяки якому реалізується цілий спектр реабілітаційних завдань: поліпшуються дрібна моторика та сила стискання; збільшуються рухова активність та швидкість реакції; покращуються координація тіла та рівновага.
Ми використовуємо проєкцію зображення на рідкокристалічному дисплеї, що накладається на зображення, вмонтоване в спеціальний шолом. Таким чином, різні картинки, комбіновані воєдино, створюють відчуття об’ємного світу, що забезпечує практично повне занурення у віртуальне середовище. Ігрова практика з використанням віртуального шолома має найкращий терапевтичний результат, оскільки, крім ефекту присутності, дає необмежену свободу дій гравцю.
Віртуальна реальність — це новий підхід до нейрореабілітації, що робить процес лікування не лише ефективним, але й надзвичайно цікавим та захоплюючим. Комплекс ігрової приставки з шоломом віртуальної реальності надає відчуття цілковитого перебування в альтернативному світі, де, переживаючи неймовірні мандрівки, карколомні пригоди чи спортивний азарт змагань, пацієнти непомітно для себе проходять у грі необхідну терапію, яка стимулює не лише відновлення мозкової активності, але й посилює ефект реабілітації від програми, спеціально розробленої фахівцями центру «Модричі».
Окрім того, віртуальний ігровий процес забезпечує пацієнтам високу інтенсивність реабілітації та покращання емоційного стану і настрою, що є надзвичайно важливою складовою успішного відновлення здоров’я.
Лариса Дедишина
Фото: Ігор Садовий
“Фармацевт Практик” #1′ 2020