Рекомендації пацієнтам із цукровим діабетом 2-го типу щодо способу життя та дієти
В Україні на цукровий діабет 2-го типу страждає приблизно 3% населення. Пацієнти із цим діагнозом — часті відвідувачі аптек. Провізори та фармацевти мають бути готові надати їм консультацію не тільки про особливості застосування цукрознижувальних препаратів, а й про спосіб життя та харчування при Цукровому діабеті 2-го типу
Цукровий діабет 2-го типу — хронічне захворювання, що характеризується нечутливістю тканин організму до інсуліну в поєднанні з відносною недостатністю виділення інсуліну підшлунковою залозою. Цукровий діабет 2-го типу здебільшого розвивається у віці старше 40 років та поступово прогресує. При тяжкому Цукровому діабеті можуть проявлятися судинні ускладнення: ретинопатія, нефропатія, ангіопатія нижніх кінцівок (діабетична стопа) тощо.
Щоб попередити прогресування та розвиток ускладнень Цукрового діабету 2-го типу, необхідно дотримуватися певних правил у повсякденному житті та дієті.
Таблиця. Дієтичні рекомендації пацієнту з Цукровим діабетом 2-го типу
Самоконтроль
Рівень глюкози в крові потрібно вимірювати за допомогою індивідуального електронного глюкометра та тест-смужок двічі на добу натще та через 2–3 год після їди на початку захворювання та у разі погіршення самопочуття. Отримані показання слід заносити до щоденника. За умови стабілізації рівня глюкози в крові вимірювання слід проводити щонайменше один раз на тиждень.
Кожні 3–6 міс необхідно визначати рівень глікованого гемоглобіну (HbA1c), який свідчить про ступінь компенсації Цукрового діабету 2-го типу за попередні 2–3 міс. Якщо рівень HbA1c ≥7%, треба терміново звернутися до лікаря для корекції терапії.
Щонайменше двічі на день треба вимірювати артеріальний тиск та вести щоденник спостережень. Якщо показники артеріального тиску перевищують 130/80 мм рт. ст., слід звернутися до лікаря для призначення антигіпертензивної терапії.
Цукровий діабет 2-го типу: що можна їсти (див. таблицю)
Їжу слід вживати невеликими порціями, в один і той самий час, не менше 5–6 разів на добу. Потрібно розділити добову норму їжі на 3 основних та 2–3 додаткових прийоми. Це сприяє підтриманню маси тіла у межах норми та попереджає різкі коливання рівня глюкози в крові після їди.
За надлишкової маси тіла або ожиріння необхідно дотримуватися низькокалорійної дієти (1800 ккал/добу і менше). Для цього слід обмежити вживання простих вуглеводів (цукор та продукти, солодощі, мед, шоколад, фруктові соки) та насичених жирів (вершкове масло, сало, жирні сорти м’яса, сметана, вершки, маргарин). Доцільно споживати більше продуктів, багатих на клітковину. Вживання солі необхідно обмежити до 3 г на добу.
У зимово-весняний період треба приймати полівітамінні препарати, що не містять глюкози.
Шкідливі звички
Важливо припинити курити: куріння погіршує перебіг Цукрового діабету 2-го типу та прискорює розвиток його ускладнень.
Вживання алкоголю слід обмежити до 30 г на добу або менше. Алкогольні напої є висококалорійними та підвищують ризик розвитку гіперглікемії.
Фізична активність при цукровому діабеті 2-го типу
При Цукровому діабеті 2-го типу показані регулярні фізичні навантаження — ходьба (2–3 км щоденно), теніс, лижі, фітнес. Навантаження слід збільшувати поступово, займатися щонайменше тричі на тиждень по 30 хв.
Профілактика діабетичної стопи:
– не слід носити тісне взуття зі штучних матеріалів, синтетичні шкарпетки та панчохи;
– необхідно доглядати за нігтями на ногах: не залишати їх дуже коротким, краї нігтів мають бути прямими;
– щоденно слід оглядати стопи та обробляти пошкоджені ділянки;
– кожен день ноги необхідно мити водою кімнатної температури, після чого ретельно витирати шкіру, особливо міжпальцеві проміжки. Щоденно стопи слід змащувати пом’якшувальним кремом, а міжпальцеві проміжки протирати спиртом;
– щодня слід виконувати гімнастику для стоп для покращання в них кровообігу.
При Цукровому діабеті 2-го типу самолікування неприпустиме. Кожен пацієнт має чітко виконувати рекомендації лікаря щодо дієти, способу життя та прийому лікарських препаратів.
За матеріалами Therapia № 10, 2012
“Фармацевт Практик” #7-8′ 2017