ПрактикаСтатті

Рецепт батьківства

08/08/2011

Мудрість батька виховує в  дитині справедливість і мужність. Мудрість матері плекає в ній чуйність і доброту. Мудрість батьків відкриває перед дитиною гармонію Всесвіту

При Львівському державному обласному перинатальному центрі віднедавна діє Центр розвитку дитини раннього віку та усвідомленого батьківства. Про мету створення, завдання і найближчі перспективи закладу розповідає керівник Центру, лікар-неонатолог Ольга Шлемкевич:
— Раннє дитинство — період стрімкого розвитку людини. Досвід та знання, які дитина отримує в цей час, мають вплив на все її подальше життя. Тому в період раннього дитинства закладається фундамент для здоров’я та розвитку гармонійної особистості.
Діти не народжуються здібними чи нездарами, добрими чи злими, мужніми чи боягузами. У спадок від нас вони отримують цілий комплекс індивідуальних особливостей. Іншими словами, все, з чим дитя прийшло у світ, відіграватиме важливу роль у формуванні його психіки. Однак це не визначатиме його як особистість. Головні передумови гармонійного розвитку дитини — хороша сім’я, виховання, яке дають малюкові дорослі, середовище для розвитку, котре формують батьки, діяльність, до якої вони залучають доню чи сина від народження.
У процесі активного дослідження навколишнього світу і спілкування з дорослими малеча засвоює необхідні знання, набуває різноманітних умінь та навичок. У неї розвиваються здібності, формуються риси особистості. Відчуваючи батьківську любов, турботу про здоров’я, фізичний, психічний та емоційний стан, маючи належний догляд, необхідне харчування, дитина швидко росте, духовно збагачується й гармонійно розвивається. Будучи поруч із матір’ю та харчуючись грудним молоком, немовля відчуває себе захищеним і вчиться довіряти світові.
Велику роль відіграють емоційні й тактильні контакти з дитиною. На руках у мами чи тата малюк відчуває затишок і безпеку.  Натомість нехтування емоційним світом дитини може обернутися зниженням її психічного розвитку і відчуженням від батьків.
У процесі свого становлення дитина проходить декілька етапів розумового розвитку, які створюють передумови формування певних рис, інтелектуальних здібностей та інтересів, до яких вона найбільш здатна саме у цей час. Навчання малят у невідповідності до сенситивних періодів дитинства може спричинити не лише нервову напруженість, а й погіршення стану здоров’я, втрату інтересу до пізнання нового.
На думку психологів, діти, що постійно знаходяться у некомфортних умовах, особливо у перші роки життя, мають труднощі у навчанні, стикаються з проблемами поведінкового та емоційного характеру.
Доведено, що до семи років завершується дозрівання мозку дитини. У дорослому віці його маса збільшується втричі. А до трьох років у мозку формується близько 1000 мільярдів зв’язків, що вдвічі більше, ніж у дорослих. Клітини головного мозку пов’язані розгалуженою мережею зв’язків із нервовими клітинами всього організму ще до народження дитини. Вони керують роботою серця, диханням та іншими процесами життєдіяльності. Всі інші мозкові зв’язки чекають свого „підключення”. Увесь сенс існування клітин мозку полягає у створенні таких зв’язків.
Мозок дитини наділений надзвичайною щільністю, яка зберігається упродовж перших десяти років життя. В одинадцять років мозок починає позбавлятися зайвих зв’язків, плутанина з нервових „провідків” поступово зникає і все впорядковується. Ось чому таким важливим є ранній розвиток дитини, її ранній життєвий досвід. Під час багаторазового повторення тимчасові зв’язки стають постійними, а ті, що не використовувалися взагалі або дуже рідко, найімовірніше, будуть розірвані. Наведу приклад. Коли дитина змалечку привчається до мови, вона вмітиме вправно формулювати і висловлювати свої думки, досконало володітиме всіма мовними навичками. Якщо перший лепет зустрічається привітною усмішкою, а не байдужістю, дитя у майбутньому стане емоційно чутливим, відкритим, контактним. Дитина, яка здебільшого була самотньою, недостатньо спілкувалася з батьками, може мати труднощі із соціальною адаптацією.
Період раннього розвитку має стати для дітей яскравим, захоплюючим, емоційно насиченим відтинком життя, сповненим яскравих образів, живих звуків, приємних мелодій, любові і тепла батьківських рук. Адже рецепт батьківства дуже простий: „Берете добре ставлення, додаєте схвалення. Змішуєте це з певною кількістю любові і уваги. Потім додаєте обов’язки, приправлені проявом батьківської влади”.

Разом — до гармонії
— Інтегративна просвітницька програма, що впроваджується у Центрі розвитку дитини раннього віку та усвідомленого батьківства, розроблено для батьків та спеціалістів у рамках проекту Християнського дитячого фонду „Сприяння першим крокам”. А сам Центр створено за активної підтримки Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ), — веде мову Ольга Любомирівна. — Центр працює за кількома напрямками, зокрема: тренінги для батьків; консультації фахівців різних спеціальностей; навчання подружніх пар для проведення сімейних пологів; розвиваючі заняття для дітей від 1,5 до 3 років.
Тренінг для батьків „Розвиток дитини раннього віку” відбувається в інтерактивній формі. Він включає 8 занять по дві години двічі на тиждень, які проводять професійні психологи, медики, психотерапевти, педагоги.
Учасники тренінгу поглиблюють свої знання про розвиток дітей в період від народження до трьох років; опановують навички створювати таке середовища для дитини, яке максимально сприятиме розкриттю її пізнавального, емоційного, духовного, фізичного та соціального потенціалу. Батьки дізнаються про ефективні прийоми, форми і моделі спілкування у сім’ї. Зрештою, отримують власний досвід проведення гри, добору іграшок, створення свята для малечі.
Кожна дитина — це унікальна людина зі своїм темпераментом, стилем навчання, своєю моделлю та швидкістю росту. Однак існує універсальна послідовність росту та змін, які відбуваються упродовж перших дев’яти років життя. Наше завдання — привернути увагу батьків до цих моментів. Ми працюємо не лише з батьками, але й з іншими членами сім’ї –  братиками та сестричками –  аби навчити старших підтримувати молодших.
Для чого розповідати дітям казки? Чи потрібно пеленати немовлятко? А як привчити малюка до горщика? З якого віку дозволяти дивитися телевізор? На ці та багато інших, важливих для кожної мами, запитань можна отримати вичерпні й кваліфіковані відповіді у львівському Центрі розвитку дитини раннього віку та усвідомленого батьківства.

Це важливо
Основні правила батьківської поведінки
1.    У стосунках із дитиною опирайтеся на позитивні риси її особистості.
2.    Реагуйте на доньку чи сина з теплотою і піклуванням.
3.    Хваліть дитину і підтримуйте її.
4.    Будьте уважними до неї.
5.    Створіть дитині безпечні умови.
6.    Оцінюйте вчинки малюка, а не особистість.
7.    Намагайтеся викликати в дитини позитивні емоції.
8.    Сприймайте її такою, якою вона є.
9.    Не згадуйте без особливої потреби негативні ситуації з минулого.
10.    Порівнюйте доньку чи сина із собою, а не з їх однолітками чи знайомими.
11.    Не живіть замість дитини, але будьте поруч з нею, щоб допомогти у разі необхідності.
12.    Поважайте гідність дитини.
13.    Не допускайте розходження між своїми словами і діями.
14.    Намагайтеся у спілкуванні з дитиною висловлювати свої почуття.
15.    Будьте для свого чада прикладом у словах та вчинках.
16.    Виконуйте обіцяне.
17.    Давайте дитині свободу щодо виду та форми діяльності.

Типові помилки сімейного виховання:
– відсутність єдиних вимог до дитини;
– формальний характер спілкування з нею;
– вседозволеність у діях і вчинках;
– безконтрольність з боку батьків за поведінкою і навчанням дитини;
– обожнювання, ідеалізація дитини;
– надмірна суворість у вихованні;
– відсутність врахування індивідуально-психологічних та вікових особливостей дитини.

Характеристики партнерської сім’ї:
– відсутність секретів і таємниць між членами сім’ї; гнучкі правила розпорядку; розподіл економічної відповідальності;
– розподіл домашньої роботи й обов’язків на засадах рівноправності;
– повага до приватного життя членів сім’ї; основа дисципліни — повага і довіра;
– рівномірний розподіл батьківських обов’язків; визнання припущених помилок; відповідальність усіх членів сім’ї за проблеми, які виникають.
Лариса Дедишина

https://rx.ua
ПЕРЕДПЛАТА
КУПИТИ КНИГИ