Стоматит: недитяча хвороба
Стоматит – це запалення слизової оболонки порожнини рота, відповідь імунної системи на негативні чинники. Раніше недугу вважали винятково дитячою, тож фраза «Не лізь брудними руками до рота, стоматит буде» з дитинства добре відома тим, кому сьогодні 50–60 років. Однак натепер стоматит з високою частотою вражає дорослих пацієнтів і його вважають одним із найбільш поширених захворювань ротової порожнини
Брудні руки – на 5-му місці
Причини, які провокують розвиток стоматиту:
- Інфекційне ураження, за якого віруси і бактерії оселяються на пошкоджених ділянках слизової оболонки порожнини рота – піднебінні, губах, щоках.
- Неправильне харчування, яке знижує опірність організму різним збудникам.
- Невеличкі ранки в роті, що утворюються через звичку прикушувати щоки, опіки від гарячої їжі чи напоїв, подряпини від сколотих зубів.
- Неправильна гігієна ротової порожнини. Якщо зуби, внутрішню поверхню щік і язик чистити недостатньо ретельно, залишається наліт, який спричиняє швидке розмноження мікроорганізмів.
- Недотримання гігієни в цілому – брудні руки, немиті овочі і фрукти стають джерелом інфекції.
- Стоматологічна допомога, проведена із порушенням санітарних норм.
- Використання зубних паст, які містять натрію лаурилсульфат і зменшують слиновиділення, внаслідок чого ротова порожнина пересихає і втрачає здатність опиратися інфекції.
- Алкоголь і куріння.
- Хронічні захворювання травного тракту.
Стоматит як наслідок інших захворювань
Іноді це стоматологічне захворювання може бути ознакою наявності в організмі більш серйозних проблем. До прикладу, стоматит розвивається після лікування онкологічних недуг за допомогою опромінення чи хіміотерапії; у разі злоякісних захворювань носоглотки, рота, язика і шиї.
Також стоматит може бути супутнім проявом ВІЛ-інфекції, гормональних порушень у жінок, цукрового діабету, зневоднення, анемії, бронхіальної астми.
Як розпізнати стоматит?
- – У ротовій порожнині виникають невеликі ділянки почервоніння, які набрякають і болять. Зазвичай вони локалізуються на внутрішньому боці губ, під язиком, на яснах і внутрішній поверхні щік.
- – Згодом на їхньому місці утворюються виразки, які мають рівний край і вкриті тоненькою плівкою (якщо збудник – бактеріального походження).
- – На місці виразок відчуваються біль і печіння.
- – Неприємний запах з рота і кровоточивість ясен.
- – Іноді може підвищуватися загальна температура тіла.
Види стоматиту
Залежно від збудника захворювання стоматит поділяють на різні види.
Вірусний – внаслідок зараження герпесом, вірусом Епштейна – Барр. Проявляється у вигляді пухирців. Після того як вони тріснуть, розвивається ерозія.
Бактерійний – зумовлений стрептококами і стафілококами. Гнійники перетворюються на ранки.
Грибковий (або кандидоз) – розвивається через грибкове ураження ротової порожнини грибами роду Candida. На місці невеликих вогнищ з білим нальотом утворюються болючі ерозії.
Алергічний – виникає як побічна реакція на лікарські засоби або неякісний зубний протез.
Хімічний – утворюється внаслідок опіків кислотами і лугами. Формуються глибокі виразки з рубцями і деформацією слизової оболонки.
Променевий – виникає в результаті впливу іонізуючого випромінювання. Тканини слизової оболонки порожнини рота деформуються і вкриваються ерозіями.
Лікування стоматиту
Тактика лікування стоматиту залежить від виду захворювання. Якщо це стоматит, який розвинувся через недотримання елементарних правил гігієни, позбутися його можна в домашніх умовах за кілька днів. Насамперед треба уникати їжі, що подразнює слизову оболонку, – кислих, гострих, солених продуктів і страв та полоскати ротову порожнину спеціальними аптечними протимікробними розчинами.
Якщо стоматит спричинила інфекція, необхідно звернутися до стоматолога або терапевта. Лікування полягає в усуненні болю та запалення. Для цього призначають протимікробні лікарські засоби місцевої і загальної дії.
Стоматит, спровокований алергічним процесом, лікують не самостійно, а в комплексі з основним захворюванням. Призначають антигістамінні препарати.
Лікування стоматиту, зумовленого вірусом герпесу, передбачає прийом препаратів від болю і набряків, аплікації з лікарськими засобами, полоскання ротової порожнини, прийом противірусних і антигістамінних препаратів, відновлення імунітету.
Кандидозний стоматит лікують за допомогою протигрибкових препаратів для перорального і локального застосування. Також рекомендують змінити дієту і обмежити споживання цукрів, оскільки прості вуглеводи є основним «харчуванням» для грибів.
Профілактика стоматиту
- – Через те, що проблеми у ротовій порожнині виникають переважно через її травмування, необхідно регулярно проходити обстеження у стоматолога, лікувати карієс та обламані зуби. Не слід допускати опіків та інших механічних уражень слизової оболонки.
- – Ретельно чистити зуби, використовувати якісні зубні пасти, щітки і зубні нитки. Доглядати за зубними протезами.
- – Мити овочі і фрукти перед споживанням. Мити руки.
- – Лікувати захворювання травного тракту.
- – Позбутися шкідливих звичок.