Життя під тиском
Сучасна людина живе в умовах величезних навантажень — нестабільна політична і економічна ситуація ускладнилась поширенням коронавірусної інфекції. Пандемія COVID-19 стала серйозним психологічним випробуванням для багатьох людей. Так, опитування жителів Німеччини, проведене соціологічним інститутом Forsa, показало, що кожен другий перебуває у стресовому стані. До того ж на дискомфорт частіше скаржаться батьки малолітніх дітей і школярів, жінки і молодь. Що робити, якщо ви відчуваєте розгубленість, смуток, невпевненість?
Подвійний тиск
Працівникам системи охорони здоров’я і, зокрема, фармацевтам не тільки самим потрібно справлятися із величезним психологічним навантаженням, але й вміти надати допомогу пацієнтам. Що ж робити, якщо відвідувач аптеки звернувся до вас із симптомами втоми, млявості, роздратованістю, зниженням концентрації уваги, безсонням, депресією, апатією або, навпаки, з підвищеною агресивністю? Перш за все фармацевт повинен виключити наявність інших причин, що зумовили такий стан.
Негайного звернення до лікаря потребують:
- біль у грудях, який іррадіює в руку, шию, щелепу (особливо в ліву половину тіла) і триває більше 20 хв;
- задуха, ускладнення дихання, нерівномірне або прискорене серцебиття, високий артеріальний тиск;
- інтенсивність болю зростає з часом;
- значне (понад 38 °С) підвищення температури тіла;
- сильний головний біль з раптовим розвитком неврологічних симптомів (ускладнення мови, рухів, тремтіння кінцівок тощо) або порушенням свідомості;
- тривожні стани, що супроводжуються панічним настроєм, страхами, фобіями, депресією;
- тривожний стан, який виникає натще або після фізичного навантаження;
- поява діареї (у випорожненнях наявні прожилки крові);
- період вагітності.
Хвороби + стрес
На фоні пандемії COVID-19 стрес спричиняє зниження імунітету і виникнення психосоматичних проблем. Якщо вчасно не звернутися до фахівця, симптоми можуть набути хронічного перебігу. Погіршення психічного стану можливе на фоні вже існуючих хронічних захворювань — бронхіальної астми, хронічного гастриту, виразкової хвороби шлунка та дванадцятипалої кишки, серцево-судинних захворювань, гіпертонічної хвороби тощо. Тому фармацевт обов’язково має з’ясувати наявність даних патологій і порадити звернутись до лікаря для корекції лікування основного захворювання.
Крім того, провокувати тривожний стан може прийом лікарських засобів:
- симпатоміметиків (препарати для лікування бронхіальної астми, риніту);
- гормонів щитоподібної залози;
- препаратів, що містять кофеїн;
- загальнотонізувальних засобів.
Також причиною може стати синдром відміни снодійних, транквілізаторів, нікотину, алкоголю.
На фоні пандемії COVID-19 стрес спричиняє зниження імунітету і виникнення психосоматичних проблем. Якщо вчасно не звернутися до фахівця, симптоми можуть набути хронічного перебігу. Погіршення психічного стану можливе на фоні вже існуючих хронічних захворювань — бронхіальної астми, хронічного гастриту, виразкової хвороби шлунка та дванадцятипалої кишки, серцево-судинних захворювань, гіпертонічної хвороби тощо
Дані інституту Forsa
- 38% опитаних німців віком 18–39 років, 40% — 40–59 років і лише 27% серед тих, кому за 60, вказали, що відчувають в нинішній ситуації значні психологічні проблеми.
- На стрес скаржаться 69% батьків дітей дошкільного і шкільного віку.
- 57% вказали, що відчувають страх через ризик захворювання близьких.
- 80% відповіли, що їх найбільше дратує неможливість спілкуватися з родичами і друзями
Що запропонувати?
Експерти ВООЗ попереджають: відчувати стрес — це природно. І пропонують дотримуватись простих правил:
- підтримуйте довірчі стосунки з рідними і близькими;
- якщо ви на карантині, дотримуйтесь здорового способу життя — правильно харчуйтесь, не забувайте про фізичні навантаження та режим дня;
- не куріть, не вживайте алкоголь та психоактивні засоби для придушення негативних емоцій;
- якщо самі не можете впоратися з емоціями, зверніться до фахівців;
- будьте інформовані щодо ризиків та заходів безпеки. Користуйтесь надійними джерелами інформації;
- якщо репортажі ЗМІ підвищують тривожний стан, обмежте час, який ви витрачаєте на перегляд новин.
Крім того, фармацевт може порадити безрецептурний лікарський засіб для симптоматичного лікування стресу згідно з Протоколами провізора (фармацевта). Це такі засоби, як гліцин, мебікар, гіперицин, натрію бромід, гвайфенезин, препарати на основі валеріани, кропиви собачої, меліси, звіробою, пасифлори тощо.
Слід пам’ятати, що:
- Прийом седативних і снодійних лікарських засобів несумісний з виконанням роботи, що потребує швидкої реакції, концентрації уваги, координації рухів.
- Седативні препарати посилюють дію снодійних, а також можуть виявляти снодійний ефект у разі прийому у високих дозах.
- Рослинні седативні препарати посилюють дію антигіпертензивних засобів центральної дії та анальгетиків, особливо в осіб з підвищеною емоційною збудливістю.
- Седативні препарати найбільш ефективні за умови тривалого застосування (протягом 2–3 тиж і більше).
- Спиртовмісні настоянки не призначають дітям до 3 років і жінкам в період вагітності.
- Рослинні седативні препарати не зумовлюють звикання та призначені для тривалого застосування.
- Препарати валеріани мають жовчогінну дію і стимулюють секрецію залоз травного тракту.
- Екстракт кропиви собачої протипоказаний в період вагітності.
- Лікарські препарати, що містять бром, покращують серцеву діяльність, але під час їхнього прийому треба дотримуватись дієти, багатої на калій, та зменшити вживання солі.
- При застосуванні мебікару можливе зниження артеріального тиску і температури тіла, які нормалізуються самостійно і не потребують відміни препарату. Прийом препарату у високих дозах може спричинити диспептичні розлади.
- Ефект від застосування препаратів на основі звіробою настає після 10–14 днів. Їх не призначають дітям віком до 6 років. Через можливість розвинення фотосенсибілізації потрібно уникати перебування на сонці. Під час прийому препаратів звіробою слід утриматись від вживання алкоголю.
- В період прийому препаратів гліцину у пацієнтів, схильних до артеріальної гіпотензії, можливе зниження артеріального тиску.
- Знизити напруження можна через фізичне навантаження: робіть прибирання, займайтеся спортом.
- Наслідком стресу може стати депресія. Зробіть процедури для релаксації. Наприклад, прийміть ванну. А коли будете зливати воду, уявіть, що з нею відійдуть всі проблеми.
- Коли стан покращиться, займіться творчою діяльністю або програмами професійного розвитку. Головне, щоб заняття приносили задоволення
Підготувала Наталія Малішевська
“Фармацевт Практик” #11′ 2020