Як історія допомогла створити успішну сучасну аптеку
В аптеці № 25 ТОВ «Ліки України» (м. Чернігів) діє фармацевтичний музей
Вкласти гроші з розумом — до прибутків
— За архівними документами, аптечний заклад у приміщенні, де ми перебуваємо, відкрився у 1949 р., коли Чернігів відбудовували після Другої світової війни, — розповідає завідувач аптеки № 25 Олена Отришко. — Однак чернігівські історики стверджують, що аптекарський магазин на цьому місці був ще у дореволюційний період. Очевидно, як філія вільної приватної аптекарської мережі Ісаака Маркельса.
Цікава і повчальна історія цієї чернігівської сім’ї. Батько Ісаака Каплан Маркельс з бідного неписьменного єврея, що перепродував і ремонтував поношений одяг, на заможного і шанованого містянина перетворився впродовж одного дня. За білетом державного займу він виграв 200 тис. рублів! Шалена сума, адже річний бюджет Чернігова на той час становив лише 25 тис.
Старий Маркельс розпорядився грішми розумно — допоміг єврейській громаді міста, перекупив аптечний бізнес і відправив сина навчатися на медичний факультет Київського університету. Після повернення додому Ісаак, отримавши спеціальність помічника аптекаря, відкрив у Чернігові аптеку (на розі сучасних вулиць Мстиславської і Шевченка), яка також почала приносити прибуток. Як і завод мінеральних вод, створений при закладі.
Зберігся документ 1894 р., де він просить земство дати дозвіл на відкриття аптечної філії на Базарній площі. Саме тому історики припускають, що на місці сучасної аптеки № 25 і була аптечна філія Ісаака Маркельса.
Згодом Ісаак дослужився до посади провізора, успішно провадив аптекарську справу, був громадським діячем і благодійником. Але перед початком Першої світової війни він продав найбільшу аптеку та разом із сім’єю емігрував до Америки.
У 1949 р. в аптеці під керівництвом Р.Я. Олеярш працювали 17 штатних працівників, зокрема, рецептарі і асистенти. У 1952 р. заклад очолив Ісаак Абрамович Давидов. Старожили запевняють, що це був висококласний фахівець, комунікабельний і приязний. За його очільництва аптека стала найулюбленішою для багатьох чернігівців. Кажуть, що він сам часто виходив у торговий зал, особливо ввечері, і залюбки разом з фармацевтами обслуговував відвідувачів.
У 1961 р. аптекоуправління виділило закладу один з двох перших моторолерів, аби швидше доставляти сюди ліки. Тут було відкрито перший в області пункт оперативного забезпечення хворих за рецептами лікарів, перший кабінет фармацевтичної інформації при поліклінічному відділенні міської лікарні, діяв пункт прокату предметів догляду за хворими. Асортимент доповнювали медичний кисень і п’явки та лікарські засоби аптечного виготовлення. Медикаментозну допомогу населенню аптека надавала у будь-який час дня і ночі.
Перша аптека Маркельса, на жаль, вже припинила своє існування. А от її філія (аптека № 25) до сьогодні вважається візитівкою Чернігова — авторитетним аптечним закладом, який пам’ятає не одне покоління мешканців цього міста легенд. 28 грудня 2018 р. тут відкрили музей аптечної справи.
За кожним експонатом — своя історія
До створення музею долучилося дуже багато завідувачів аптек і аптекарів з районів Чернігівщини, колишніх працівників обласного аптекоуправління, ветеранів фармації. Приносили різні речі й мешканці міста, які дізналися про відкриття нового музею.
— Ось ця аптечна шафа для зберігання отруйних і сильнодіючих речовин — із села Турівка Згурівського району, що на Київщині, — каже Олена Отришко. — Меблі, яким уже більш як сто років, припадали пилом у підвалі місцевої аптеки. Ми перевезли їх до Чернігова, реставрували. Всередині шафи сховані невеличкий сейф, окремі ступки, ваги і різноважки, які застосовували винятково для отруйних речовин.
Родичі фармацевта Софії Паперної, яка працювала в аптеці № 1 Чернігова, передали нам документ 1925 р. про закінчення нею Чернігівських губпрофосвітніх фармацевтичних курсів з підвищення кваліфікації фармацевтичних учнів. Вивчали на курсах 17 дисциплін, серед інших — приготування фармацевтичних препаратів, фармацевтична пропедевтика, рецептура, фармакогнозія з токсикологією, фармакологія, надання швидкої допомоги, фармацевтичне законодавство і організація аптечної справи.
В експозиції музею — штанглази з темного і безбарвного скла для зберігання світлочутливих і звичайних порошкових речовин, штанглази для рідких форм, олій, спиртів, настоянок, аптечні ваги і різноважки, упаковання для лікарських засобів, зразки препаратів і виробів медичного призначення.
Також представлено лабораторний посуд для виготовлення супозиторіїв, машинку з приладдям для виготовлення пілюль, порцеляновий інфундирний апарат для приготування настоїв і відварів, обладнання для приготування інфузійних розчинів, рефрактометр.
Елементи шафи-вертушки передали до музею з аптеки м. Прилуки Чернігівської області.
В музеї можна побачити спеціалізовану фармацевтичну і медичну літературу ХІХ — початку ХХ ст., якою керувалися у своїй роботі тогочасні аптекарі, серед іншого — «Керівництво з фармацевтичної і медико-хімічної практики» 1892 і 1895 рр. професора Пеля, «Підручник з фармакології» 1890 р., «Державна фармакопея» 1946 р.
За словами Олени Отришко, музей аптечної справи вже внесено до туристичних маршрутів Чернігова. Його охоче відвідують школярі, цікавляться історією фармації, ставлять багато запитань. І хтозна, можливо, спершу захопившись історією, згодом вони оберуть для себе прекрасний фах фармацевта. Особливо беручи до уваги те, що цього року на базі місцевого педагогічного університету відкривається новий фармацевтичний факультет.
Фармацевт — гідний, інтелігентний та соціально затребуваний фах
— Аптека-музей — новий успішний проект нашої компанії, — зазначає Ігор Назаренко, директор ТОВ «Ліки України». — Підприємство, хоча й різної форми власності та з назвами, які час до часу змінювалися, діє вже понад 85 років. І традиції чернігівських фармацевтів ми зберігаємо та примножуємо, водночас незмінно дотримуючись соціальних стандартів у своїй діяльності.
Донедавна «Ліки України» були комунальним підприємством, однак, попри реорганізацію, ми зберегли всі робочі місця і працівників.
На сьогодні наша структура налічує 111 суб’єктів ліцензійної діяльності (аптеки і аптечні пункти), що розташовані в Чернігові і Чернігівській області. Також маємо свій аптечний склад та два аптечних заклади, які виготовляють лікарські засоби в аптечних умовах. Плануємо відновити виготовлення за старовинними рецептами, які знаходили у процесі створення аптеки-музею.
До слова, відкриття музею — колективна ідея і спільна праця. Понад сотня ветеранів фармації та представників фармацевтичної спільноти Чернігівщини звернулася до місцевої влади з проханням зберегти на цьому місці аптеку і на її базі створити музей фармацевтичної справи. А нам, своєю чергою, хотілося якось вирізнятися на тлі безликих аптечних закладів, які масово відкриваються за крок один від одного. Насправді це негативна тенденція у розвитку сучасної фармації, бо навіть відвідувачі аптек вже не асоціюють їх із закладами охорони здоров’я, а лише вважають бізнесом для заробляння грошей.
— Тому ми, власне, хотіли довести, що це не так, — наголошує Ігор Назаренко. — Що фармацевт — професія, яка має давню історію, передається з покоління в покоління. Це гідний, інтелігентний, соціально затребуваний фах, представники якого дбають про здоров’я людей.
Разом тим ми вирішили, що аптека-музей, зберігаючи надбання перших чернігівських аптекарів, буде сучасним аптечним закладом, що надає повний спектр фармацевтичних послуг. Просторим, із системою кондиціювання, комп’ютеризованим, тобто з дотриманням усіх ліцензійних вимог, що висуваються до Належної аптечної практики.
Нашу концепцію одними з перших оцінили іноземні туристи, бо їм такий європейський формат аптеки цілком зрозумілий і звичний.
Аптека має ліцензію на роздрібний продаж лікарських препаратів, відпуск наркотичних засобів та бере участь у багатьох національних і регіональних соціальних програмах, до прикладу, «Доступні ліки». За погодженням Чернігівського міського відділу охорони здоров’я з 1 серпня аптека забезпечує інсулінами хворих на цукровий діабет.
Аптечний асортимент — близько 4 тис. найменувань лікарських засобів, виробів медичного призначення, лікувальної косметики, мінеральних вод. Оскільки у структурі фармацевтичного підприємства «Ліки України» діють два аптечних заклади з виготовленням, в аптеці № 25 можна замовити екстемпоральні препарати та отримати їх наступного дня, недалеко від дому.
Широко представлені дитячі лікарські форми та товари для дітей, стоматологічна продукція. Багато рецептурних препаратів, є вакцини, бо неподалік розташовані дві міські поліклініки та приватний медичний центр. Ліки можна заздалегідь замовити і через інтернет на міському сайті «Таблетка», а потім придбати в аптеці.
Що стосується цінової політики, то аптека, з огляду на високу конкуренцію, працює у середньому ціновому сегменті, дотримуючись соціальних стандартів. Тому роздрібні ціни є прийнятними для різних категорій населення. Окрім того, діє система знижок, впроваджено дисконтні картки постійного відвідувача мережі «Ліки України».
Аптека-музей у Чернігові, пам’ятаючи про славне минуле, сьогодні впевнено почувається на фармацевтичному ринку, з повагою та розумінням ставиться до кожного свого відвідувача.
Лариса Дедишина
Фото: Ігор Садовий
“Фармацевт Практик” #10′ 2019