Статті

Коли вакцинація захищає не тільки від вакцин-контрольованих захворювань. Вакцинний Саміт 2020

Статті

Коли вакцинація захищає не тільки від вакцин-контрольованих захворювань. Вакцинний Саміт 2020

17/12/2020

У листопаді 2020 року в межах науково-практичної конференції «Інфекції та імунітет» відбувся Вакцинний Саміт за підтримки компанії GSK, у якому взяла участь лікарська аудиторія, українські та міжнародні експерти у сфері вакцинології. Саміт проводився в онлайн форматі, тож отримати інформацію про світові наукові тенденції у галузі вакцинопрофілактики і поставити питання спікерам мали змогу медичні фахівці з усіх регіонів України. Запис заходу доступний за посиланням: https://youtu.be/P_Y_sVyscjA 

Вакцинопрофілактика визнана однією з найуспішніших і економічно ефективних заходів попередження вакцин-контрольованих захворювань. Завдяки імунізації щорічно у світі вдається запобігти 2,5 млн смертей, якщо ситуація з глобальним охопленням вакцинацією покращиться, вдасться врятувати ще 1,5 млн життів на рік [i].

Незважаючи на успішність програм вакцинації, інфекційні захворювання залишаються серйозною проблемою людства. За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), щорічно у світі від інфекційних захворювань страждає близько 2 млрд людей, для 17 млн ці хвороби стають причиною смерті [ii].

Попри такі важкі наслідки інфекційних захворювань, провідні позиції рейтингу смертності все ж посідають кардіо- та цереброваскулярні захворювання (ішемічна хвороба серця та інсульт). За прогнозами фахівців, така ситуація збережеться і через 20 років [iii].

Статистика кардіо- та цереброваскулярних захворювань зростає зокрема й за рахунок ускладнень вакцин-контрольованих захворювань, таких як кір, кашлюк, вітряна віспа, пневмококові захворювання і сезонний грип. «Вакцинопрофілактика цих інфекцій не лише дозволяє зберегти життя і здоров’я дітей і дорослих, але також має і сприятливі неспецифічні ефекти, знижуючи ризики виникнення інсульту та інфаркту міокарда у дорослих [iv]», – підкреслив Дірк Поларт, Директор з наукових і медичних питань GSK Вакцини (Європа), який виступив на Саміті з доповіддю «Неспецифічні ефекти вакцинації: стратегія захисту вразливих груп населення».

Мета-аналіз 16-ти досліджень [v], проведених у всьому світі, підтвердив, що інфекції верхніх дихальних шляхів (ІВДШ) є тригерами розвитку кардіо- та цереброваскулярних захворювань, що удвічі збільшують ризик розвитку інфаркту міокарда та втричі – ризик інсульту в перші дні після виникнення ІВДШ [vi].

Згідно з дослідженнями, вакцинація проти грипу у пацієнтів із серцево-судинними захворюваннями (ССЗ) на 55% знижує смертність від ССЗ [vii], на 50% – ризик смерті від всіх причин у людей, які страждають серцевою недостатністю [viii]. Крім того, у людей, щеплених проти грипу, ризик розвитку інсульту (і ішемічного, і геморагічного) є нижчим на 20% [ix]. Вакцинація проти грипу у пацієнтів з інфарктом міокарда може розглядатися як профілактика повторного інфаркту, рівноцінна, а в деяких випадках і дієвіша за такі запобіжні заходи, як лікування статинами і відмова від паління [x].

Неспецифічні ефекти вакцинації проти пневмококових захворювань у людей старшого віку проявляються у вигляді зниження ризику гострого коронарного синдрому (інфаркту міокарда та нестабільної стенокардії) [xi].

Дослідження, проведені у США, продемонстрували, що вакцинація проти оперізувального герпесу у старших груп населення (65-69 років) на 50% знижує ризик інсульту [xii].

«Вакцинація не лише попереджає інфекційні захворювання, а й здійснює неспецифічні позитивні ефекти: зменшує смертність від ССЗ і частоту госпіталізацій у людей із цукровим діабетом, а також знижує ризик загострень у пацієнтів з хронічним обструктивним захворюванням легень (ХОЗЛ) [xiii]», – підсумував свою доповідь Дірк Поларт.

Оскільки ресурси системи охорони здоров’я наразі спрямовані насамперед на боротьбу з пандемією COVID-19, у багатьох країнах світу спостерігається зниження показників охоплення вакцинацією. ВООЗ і Дитячий фонд ООН (ЮНІСЕФ) підкреслюють, що пандемія коронавірусу не повинна перешкоджати захисту дітей від вакцин-контрольованих інфекцій, і закликають продовжувати планові кампанії з дитячої імунізації від кору та поліомієліту для попередження спалахів і епідемій цих небезпечних захворювань [xiv].

Експерти підкреслили, що в Україні спостерігаються критично низькі показники охоплення дітей у віці до 1 року первинним вакцинальним комплексом (кількістю доз вакцини, необхідних для створення базового імунітету). За даними МОЗ України станом на 1 січня 2019 року, 3 дози вакцини проти поліомієліту в Україні отримали 69,2% дітей у віці до 1 року, гепатиту В – 65,2%, кашлюка, дифтерії та правця – 67,5%, гемофільної інфекції типу b – 57,7% [xv]. У той час як в інших країнах світу всі ці показники є на 20% вищими [xvi].

Ключовою причиною розвитку загрозливої ситуації стало різке загальнонаціональне зниження охоплення імунізацією в Україні в попередні роки внаслідок високого рівня недовіри суспільства до вакцинації. Це призвело до того, що великій кількості дітей в Україні загрожують небезпечні захворювання, які можливо попередити імунізацією. Сьогодні перед медичною системою, державою, суспільством стоїть ще більш важливе й відповідальне завдання – забезпечити ефективну імунізацію для запобігання спалахам небезпечних вакцин-контрольованих інфекцій, незважаючи на пандемію COVID-19. Експерти наголошують, що будь-які переривання рутинної вакцинації, навіть на короткий період, загрожують зростанням кількості випадків вакцин-контрольованих захворювань з тяжким перебігом, які потребують госпіталізації і проведення інтенсивної терапії. А це, своєю чергою, створює додаткове навантаження на систему охорони здоров’я у вигляді ризиків, пов’язаних із дефіцитом медичного персоналу, місць у стаціонарах і загрожує зниженням здатності держави надавати своєчасну якісну допомогу в достатньому обсязі під час коронавірусної епідемії.

Так, несвоєчасна вакцинація здатна спричиняти спалахи інфекційних захворювань, їх важкий перебіг і підвищувати ризик госпіталізації дітей. Згідно з рекомендаціями ВООЗ та МОЗ України щодо рутинної вакцинації в умовах пандемії COVID-19, новонароджених у пологових будинках необхідно вакцинувати згідно з Національним календарем профілактичних щеплень. У пріоритеті – первинні вакцинальні комплекси, зокрема вакцинація дітей першого року життя від кору, краснухи, поліомієліту, дифтерії, кашлюка та правця.

З доповіддю про сучасні стратегії дитячої імунізації, клінічний розвиток і практичний досвід використання комбінованої вакцини для захисту дітей від 6 небезпечних інфекційних захворювань виступила Валері Берламон, Глобальний медичний директор напрямку педіатричних вакцин  АаКДП/Ротавірус/Гепатити.

Інфанрікс Гекса –комбінована вакцина, що містить антитіла проти шести серйозних, іноді смертельних захворювань: кашлюка, правця, дифтерії, гемофільної інфекції типу b (Hib), поліомієліту та гепатиту B. Вакцина успішно захищає дітей вже майже 20 років [xvii], зареєстрована у понад 90 країнах світу [xviii] і може використовуватися у дітей, починаючи з 6-тижневого віку.

Схема «3+1», котра застосовується в Національному календарі щеплень, забезпечує високу ефективність проти кашлюка; досліджена тривалість імунної відповіді до всіх вакцинних антигенів становить близько 7 років [xix], до Hib– 7 років [xx], до вірусу гепатиту – до 15 років [xxi].

«Що стосується недоношених дітей, то через побоювання лікарів їх дуже часто вакцинують із затримкою, – констатує Валері Берламон. – Так от, дані 10 клінічних досліджень комбінованої вакцини демонструють її ефективність серед недоношених новонароджених з низькою або дуже низькою вагою [xxii] і доводять, що вакцина демонструє ідентичні рівні серопозитивності/серопротекції і серед доношених, і у недоношених новонароджених» [xxiii].

Резюмуючи наведені дані, Валері Берламон акцентувала увагу на тому, що вакцина має високу імуногенність і хорошу переносимість при використанні в межах стандартних схем вакцинації [xxiv]. Згідно з даними понад 30 досліджень за участі 21 тис. дітей, 6-валентна комбінована вакцина при одночасному застосуванні з 12 іншими вакцинами, зокрема з пневмококовою, менінгококовою, ротавірусною і вакциною проти кору, паротиту, краснухи, вітряної віспи, забезпечує дітям належні показники імуногенності на тлі прийнятного профілю безпеки [xxv].

Учасники Вакцинного Саміту-2020 одноголосно відзначили цінність вакцинопрофілактики для формування популяційного імунітету і максимального захисту населення від вакцин-контрольованих інфекцій, а також підкреслили особливу важливість безперервності кампаній з імунізації дітей у період пандемії COVID-19 для попередження спалахів і епідемій небезпечних захворювань, а також забезпечення епідеміологічного добробуту країни.

Усвідомлюючи виняткову важливість і ефективність вакцинації, світове співтовариство докладає зусиль для того, щоб якомога більше людей у всіх країнах мали доступ до якісних імунобіологічних препаратів. Компанія GSK розробила вакцини проти 21 з 31 захворювання [xxvi], які сьогодні можна попередити за допомогою вакцинації, щоб допомогти захистити людей на всіх етапах їхнього життя. Приблизно кожна четверта дитина у світі отримала принаймні 1 дозу вакцини, виробленої компанією [xxvii]. Також GSK прагне докладати максимум зусиль для підвищення поінформованості населення про вакцинацію. В Україні компанія приділяє особливу увагу інформаційно-просвітницьким програмам щодо цінності вакцинації для фахівців у галузі охорони здоров’я, журналістів і батьків. Одним з важливих проєктів, що надає актуальну, науково-обґрунтовану і надійну інформацію про вакцинопрофілактику, є створений GSK Україна інформаційно-сервісний ресурс «Мої щеплення». З моменту початку пандемії COVID-19 GSK пильно стежить за ситуацією, всебічно підтримує глобальні зусилля із боротьби з вірусом, а також досліджує усі можливі способи допомоги з використанням наукових розробок і досвіду компанії.

Матеріал створено ТОВ «ГлаксоСмітКляйн Фармасьютікалс Україна» (NP-UA-NA-PRSR-200020/Дата підготовки: 08.12.2020). Інформація для професійної діяльності медичних та фармацевтичних працівників.

[i] World Health Organization (WHO), 2013. Global vaccines action plan 2011

  1. http://www.who.int/immunization/global_vaccine_action_plan/GVAP_doc_2011_2020/en/

(accessed November 2019)

[ii] https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/the-top-10-causes-of-death

[iii] Foreman KJ et al. Lancet 2018;392:2052 90

[iv] Klaric JS et al. Mil Med 2019;184:126 132; Lavallee et al. Stroke 2002;33:513 518; Phrommintikul A et al. Eur Heart J 2011;32:1730 1735

[v] Barnes M et al . Heart 2015;101:1738 47; 2. Smeeth L

[vi] Smeeth L et al . N Engl J Med 2004;351:2611 18

[vii]Clar C et al. Cochrane Database Syst Rev . 2015;CD005050

[viii] Poudel S et al. Open Forum Infect Dis 2019;6:ofz159

[ix] Lee KR et al. Neuroepidemiology 2017;48:103 10

[x] MacIntyre CR et al. Heart 2016;102:1953 6

[xi] Ren S et al . Open Heart 2015;2:e000247

[xii] Klaric JS et al . Mil Med 2019;184:126 32

[xiii] Menon B et al. Int J Clin Pract 2008;62:593 598

[xiv] https://www.euro.who.int/en/health-topics/disease-prevention/vaccines-and-immunization/q-and-a-on-vaccination-during-the-covid-19-pandemic

[xv] Центр громадського здоров’я МОЗ України. Охоплення щепленнями. https://phc.org.ua/kontrol-zakhvoryuvan/imunizaciya/okhoplennya-scheplennyami

[xvi] WHO, 2019. Immunization coverage. https://www.who.int/ru/news-room/fact-sheets/detail/immunization-coverage

[xvii] GSK. Infanrix hexa EU SmPC. EMA, 2019; Zepp F, et al. Expert Rev Vaccines 2009;8:663–78; Lyseng-Williamson KA, et al. Paediatr Drugs 2012;14:337–43

[xviii] GSK. Data on file, 2017N332737_01; 9. GSK. Data on file, 2020N434373_00

[xix] Zinke M, et al. Hum Vaccin 2010;6:189–93; 2. GSK. Data on file, 2014N203547_01 – Infanrix hexa persistence data presented in Zinke, et al. 2010

[xx] GSK. Infanrix hexa EU SmPC. EMA, 2019; GSK. Data on file 2020N436414_00

[xxi] GSK. Infanrix hexa EU SmPC. EMA, 2019; Schwarz TF, et al. Hum Vaccin Immunother 2019;15:235-41

[xxii] Omeñaca F, et al. Vaccine 2018;36:986–96

[xxiii] Omeñaca F, et al. Pediatrics 2007;119:e179

[xxiv] Zepp F, et al. Expert Rev Vaccines 2009;8:663–78

[xxv] Dolhain J, et al. Expert Rev Vaccines. 2020; 19(5):419–43; GSK. Infanrix hexa EU SmPC. EMA, 2019

[xxvi] WHO, Vaccines and diseases – Available at: http://www.who.int/immunization/diseases/en/ (last accessed March 2019); CDC, Vaccines and preventable diseases – Available at: http://www.cdc.gov/vaccines/vpd-vac/default.htm (last accessed March 2019); CDC, H1N1 flu – Available at: http://www.cdc.gov/h1n1flu/vaccination/ (last accessed March 2019); CDC, Smallpox vaccine – Available at https://www.cdc.gov/vaccines/vpd/smallpox/ (last accessed March 2019).

[xxvii] Vaccines fact sheet, VGBU/VGU/0024/17.

https://rx.ua
ПЕРЕДПЛАТА
КУПИТИ КНИГИ