Вчені дізналися більше про природу хвороби Хантінгтона
Вчені з МакМастерского університету розгадали загадку, що стосується хвороби Хантігтон, яку не вдавалося відгадати протягом багатьох років.
Хвороба Хантінгтона – це захворювання головного мозку, яке зустрічається в середньому у 1 з 7 000 чоловік середнього віку і викликає швидку втрату нейронів у центральній частині мозку. Фахівцям, які займаються дослідженнями хвороби Хантінгтона відомо, що існують певні зміни ДНК, які провокують розвиток хвороби. Але ті зміни, які дослідники виявляють у людей з цією хворобою, не ведуть до її розвитку в організмі піддослідних тварин, що ускладнює пошуки ліків.
Лабораторія професора Рея Труанта (Ray Truant, кафедра біохімії та біомедичних наук медичного факультету Майкла ДеГрута МакМастерского університету) розробила спосіб обчислення форми хантінгтінів, що знаходяться усередині живих клітин. Вчені з’ясували, що форма мутантних хантінгтінів, які спричиняють розвиток хвороби, змінюється. Учені вирішили показати, що можуть відстежити ці зміни форми мутантних хантінгтінів у клітинах, отриманих зі шкіри людей, що страждають хворобою Хантінгтона.
«Завдяки дослідженням на мишах нам відомо, що лікарські препарати можуть зупинити і навіть реверсувати розвиток хвороби Хантінгтона. Тепер ми знаємо як вони це роблять. Для того, щоб виконувати властиві їм функції, хантінгтіни повинні знаходитися всередині клітини у певній конформації. При розвитку хвороби Хантінгтона праві частини хантінгтінів не можуть шикуватися таким чином, щоб забезпечувалося їх правильне функціонування» – пояснює професор Труант.
Результати проведеного дослідження також демонструють, що конформація уражених хворобою хантінгтінів може бути повернута до нормального стану за допомогою хімічних речовин, які розглядаються як потенційні ліки від хвороби Хантінгтона.
Методики, розробилені вченими, були застосовані в рамках масштабного автоматизованого скринінгу лікарських засобів, який до нині триває. Вони спрямовані на виявлення лікарських засобів, здатні найлегше потрапляти до головного мозку. Крім того вони можуть пояснити, чи була скорегована конформація хантінгтінів пацієнтів, які приймають участь у випробуваннях лікарських засобів, без необхідності чекати довгі роки поки стале ясно, розвивається хвороба Хантінгтона чи ні.
Існує ще вісім захворювань, при яких виявляються дефекти ДНК, схожі на зміни ДНК при розвитку хвороби Хантінгтона. Наразі вчені під керівництвом професора Труанта намагаються проаналізувати зміни конформації білків, які виявляються при розвитку захворювань, схожих на хвороба Хантінгтона.
За матеріалами Proceedings of the National Academy of Sciences
Материал подготовила +Екатерина Свириденко