Вроджені вади серця запропонували усувати за допомогою хірургічного клею
Дослідники з Массачусетського технологічного інституту, Brigham and Women’s Hospital і Бостонської дитячої лікарні розробили біорозпадний адгезивний матеріал, здатний практично миттєво «заклеювати» пошкодження в стінці серця, яке б’ється, або кровоносної судини. Автори розраховують, що з часом застосування такого хірургічного клею може замінити важкі інвазивні втручання при вроджених вадах серця. Робота опублікована в журналі Science Translational Medicine.
У США щороку народжується близько 40 тисяч немовлят із вродженими вадами серця, такими, як дефекти міжшлуночкової, передсердної, предсердношлуночкової перетинок, що вимагає екстрених й іноді неодноразових операцій та інших інвазивних процедур, які важко переносять новонароджені. Крім того, накладання операційних швів займає багато часу і може пошкодити ніжні тканини дитячого серця, а хірургічні адгезиви або занадто токсичні, або схильні втрачати свої клейкі властивості у крові і в динамічних умовах, таких, як биття серця.
Розроблений авторами гідрофобний, еластичний, біосумісний і біорозкладаний хірургічний клей має вирішити всі ці проблеми. За своїми властивостями речовина схожа на липкий, в’язкий і водовідштовхувальний секрет, що виділяється равликами, слимаками, молюсками і деякими іншими істотами, що дозволяє їм стійко утримуватися на мокрій, слизькій поверхні і в динамічно мінливих умовах.
Адгезивні здатності клею, що наноситься на біорозкладану латочку, активуються коли це необхідно за допомогою ультрафіолетового випромінювання, тому розробка отримала назву гідрофобний світлоактивований адгезив (hydrophobic light-activated adhesive, HLAA). Протягом п’яти секунд після активації HLAA міцна гемостатична латочка скріплює тканини на місці дефекту стінки серця або великої кровоносної судини. Експерименти на свинях показали, що подібні заплатки ефективно працюють всередині серця, яке б’ється, і не втрачають своїх адгезивних властивостей від контакту з кров’ю і в умовах прискореного серцебиття і підвищеного кров’яного тиску.
Як відзначають автори, ефективність, з якою HLAA скріплює тканини, еквівалентна накладенню швів, а його властивості біорозпаду і біосумісності гарантують повну безпеку для пацієнта. Крім застосування в дитячій кардіохірургії, HLAA також може бути використаний і при інших хірургічних втручаннях в якості засобу для відновлення пошкоджених судин і зупинки кровотечі.
Стартап-компанія Gecko Biomedical, яка знаходится в Парижі, вже викупила ліцензію на технологію виробництва HLAA і планує вивести його на ринок у найближчі 2-3 роки.
Материал подготовила +Екатерина Свириденко