Статті

Знання для діла

14/06/2013

У Львові відбулася VIII Науково-практична конференція «Актуальні питання фармацевтичної допомоги та фармакоекономічної оцінки в Україні». Організаторами заходу виступили кафедра організації і економіки фармації та технології ліків факультету післядипломної освіти ЛНМУ ім. Данила Галицького, Галицька фармацевтична асоціація та Українське відділення Міжнародного товариства фармакоекономічних досліджень USPOR. Такі конференції-семінари є вагомою складовою системи неперервної професійної освіти провізорів. Позитивно, що цей захід проведено за участю провідних фахівців Галицької фармацевтичної асоціації, яка об’єднує провізорів і фармацевтів Львівщини

У своєму виступі, присвяче-ному актуальним проблемам фармацевтичної служби Львівщини, Неля Бик — виконавчий директор Галицької фармацевтичної асо-ціації, голов-ний спеціаліст із питань фармації при ГУОЗ Львівської облдержадмініст-рації, завідувач ДКП «Аптека № 1» (м. Львів) — деталь-но розглянула перші результати впровадження пілотного проекту з відшкодування вартості препаратів (реімбурсації) для лікування гіпертонії у Львівській області. Зокрема, доповідач зазначила, що у проекті бере участь майже третина аптечних закладів Львівщини: 266 аптек комунальної та приватної форми власності. Торік держава на реалізацію проекту виділила області 2 млн грн, з яких використали лише 84 тис., а цьогоріч — уже 9 млн грн, з яких наразі освоєно 95 тис. Загалом з аптек Львівщини за рецептами лікарів зі знижкою відпускаються 178 найменувань антигіпертензивних препаратів. Запровадження такого підходу у фінансуванні ліків для амбулаторних хворих на гіпертонію, яких на Львівщині налічується близько 700 тис., має вагоме соціальне й медичне значення, бо належне лікування гіпер-тонії сприятиме у перспективі зменшенню інсультів та інфарктів.

Неля Бик розповіла, як долучитися до проекту новій аптеці, а також предста-вила і прокоментувала алгоритм дії працівника першого столу при відпуску анти-гіпертензивних препаратів. На один рецепт, який відшкодовується, відпускається один лікарський засіб (ЛЗ) за міжнародною непатентованою назвою залежно від місячної потреби. Провізор повинен запропонувати відвідувачеві ліки за діючою речовиною від дешевшого до більш вартісного засобу. Хворий має обрати медикаменти сам. Проте, на думку допові-дача, остаточний вибір не можна залишати за пацієнтом: лише провізор як компетентний фахівець здатен порекомендувати справді якісний, без-печний та ефективний ЛЗ.

Пілотний проект із відшкодування препаратів для лікування гіпертонії не буде разовою акцією. Він продемонстрував позитивні результати — смертність від серцево-судинних захворювань починає зменшуватися. На черзі аналогічний проект щодо реімбурсації препаратів інсуліну для хворих на цукровий діабет.

Виступ Нелі Бик доповнила заступник завідувача ДКП «Аптека № 1» (м. Львів) Галина Сосновська, яка ознайомила учас-ників конференції з актуальною нормативно-правовою базою відпуску ЛЗ, які містять контрольовані речовини. Доповідач відзначила позитивний досвід співпраці викладачів кафедри ОЕФ і Галицької фармацевтичної асоціації, зокрема під час роботи над виданням методичних рекомендацій «Відпуск комбінованих лікарських засобів, що містять контрольовані речовини» (автори: доцент О.Б. Блавацька, Н.В. Бик, Г.О. Сосновська, І.Г. Худзік) — посібника, який дійсно використо-вується у практиці аптек Львівщини.

Доповідь директора-завідувача ТОВ «Аптека № 44» (м. Львів) Івана Худзіка «Асортиментна політика аптеки як ключовий фактор у конкурентному фармацевтичному середовищі» викликала жвавий інтерес у слухачів, а представники вищої школи навіть попросили дозволу використовувати деякі аспекти у своїх лекціях для слухачів курсів підвищення кваліфікації. У фармації відбулася підміна понять: «реалізація», «відпуск» ЛЗ на «торгівлю». І знайшлися люди, які цим скористалися. Як виживати в нездоровому конкурентному середовищі при недосконалому фармацевтичному законодавстві? Іван Худзік дав конкретні поради щодо формування асортименту для аптек-одиначок і невеликих мереж на прикладі власного аптечного закладу. З огляду на те, що ап-тека № 44 успішно працює, поради доповідача справді варті уваги.

Провізор клінічної міської лікарні швидкої допомоги м. Львова Наталія Капустяк розповіла про фармацевтичну складову формулярного забезпечення у лікарняно-профілактичних закладах, а директор-завідувач КП ЛОР «Лікарняна аптека № 341» Сергій Дубецький представив проблемні аспекти забезпечення екстемпорального виготовлення ліків і наголосив, що саме мистецтво індивідуального приготування лікарської форми в аптеці свідчить про її належність до галузі охорони здоров’я, а не до торгівлі.

Виготовленню екстемпоральних ліків для дітей була присвячена доповідь Юлії Качерай, канд. фарм. наук, старшого викладача кафедри ОЕФ та технології ліків.

Про європейський досвід і перспективи України в контексті використання фармакоекономічної оцінки у системі відшкодування вартості ліків розповіла Ольга Заліська, завідувач кафедри організації і економіки фармації та технології ліків, д-р фарм. наук, професор. Країни ЄС мають більш як 20-річний досвід компенсації витрат на ліки, зокрема Німеччина, та використання референтного ціноутворення. Вартість генеричних препаратів знизилася в цій країні у середньому на 30%. Триває процес упровадження наукових підходів з оцінки медичних технологій (англ. НТА), створена європейська комісія, яка надає рекомендації для обґрунтованого вибору препаратів, які відшкодовуються. Для інформаційного забезпечення провізорів із питань фармакоекономіки працює сайт Українського відділення Міжнародного товариства фармако-економічних досліджень USPOR (www.uspor.org.ua).

Борис Парновський — д-р фарм. наук, професор, фундатор кафедри організації і економіки фармації та технології ліків — у доповіді «Фармацевт як спеціаліст охорони здоров’я» розглянув низку актуальних напрямів медичної практики України, що мають вагому фармацевтичну складову, зокрема морально-етичні засади діяльності провізора.

Конференція завершилася цікавою й пізнавальною екскурсією до Львівської аптеки-музею «Під чорним орлом», куди люб’язно запросила провізорів її завідувач Любов Роздобудько.

Лариса Дедишина

“Фармацевт Практик” #06′  2013

https://rx.ua
ПЕРЕДПЛАТА
КУПИТИ КНИГИ