Без рубрики

Канабідіол проти цитокінового шторму під час COVID-19

22/10/2020

В експериментах на тваринних моделях COVID-19 канабідіол, що є одним із активних компонентів конопель, зменшував запалення, пов’язане із цитокіновим штормом у легенях, завдяки підвищенню рівня пептиду апеліну

Розвиток цитокінового шторму – надто потужної реакції імунної системи, що призводить до розвитку гострого респіраторного дистерес-синдрому (ГРДС) та руйнування власних тканин організму – є однією з основних причин тяжких ускладнень у пацієнтів із коронавірусною хворобою COVID-19. За відсутності лікарських засобів, які ефективно знищували би збудника хвороби – вірус SADS-CoV-2, вчені й лікарі шукають можливості впливу на патологічні реакції, які виникають у пацієнтів з COVID-19, зокрема шляхи попередження або послаблення ГРДС.

Канабідіол – один із головних фітоканабіноїдів, який на відміну від тетрагідроканабінолу не чинить психотропної дії. Про позитивний вплив канабідіолу на результати ГРДС в експериментах на тваринах повідомлялося раніше. Серед гіпотетичних механізмів, які б пояснювали ефекти канабідіолу у пацієнтів з COVID-19, називали і зменшення кількості рецепторів для SARS‐CoV‐2 на слизовій дихальних шляхів, і пригнічення виділення прозапальних цитокінів.

Вчені із Медичного коледжу Джорджії (США) ще влітку встановили, що під час ГРДС канабідіол зменшує надмірне запалення в легенях, сприяє поліпшенню функції легень та їхньому структурному відновленню після пошкодження, підвищує рівень кисню в крові. Досліджуючи механізм дії канабідіолу вчені виявили його вплив на рівень апеліну – біоактивного пептиду, що продукується жировою тканиною, тканинами мозку, серця, легень та здатний зменшувати запалення і артеріальний тиск. Дослідники помітили, що під час ГРДС рівень апеліну в крові падає практично до нуля, але після застосування канабідіолу різко зростає. Вони не пояснюють всіх ефектів канабідіолу лише впливом на продукцію апеліну, але вважають, що роль пептиду є значною. На думку авторів, рівень апеліну можна розглядати як ранній біомаркер розвитку ГРДС, а також як показник ефективності терапії ГРДС.

Підписатися на електронну версію журналу "Фармацевт Практик"
Ще не зрозуміло, чи коронавірус та канабідіол напряму знижують/підвищують продукцію апеліну, чи цей ефект опосередкований іншими процесами в організмі, які ще належить вивчити.

Читайте також: Сучасний стан використання сполук канабісу в світовій медичній практиці

* Salles ÉL, Khodadadi H, Jarrahi A et al. Cannabidiol (CBD) modulation of apelin in acute respiratory distress syndrome // J. Cell. Mol. Med., 2020. doi:10.1111/jcmm.15883

https://rx.ua
ПЕРЕДПЛАТА
КУПИТИ КНИГИ