Без рубрики

Кишкова мікробіота може впливати на сон

09/12/2020

Порушення складу кишкової мікробіоти може призводити до порушення циклу спання – неспання. Про це повідомляють японські вчені, які пояснюють цей влив порушенням балансу нейромедіаторів внаслідок нестачі деяких мікробних метаболітів*

Вплив кишкових симбіонтів на нервову систему, зокрема на поведінку, а також схильність до розвитку нейродегенеративних хвороб у людей та інших ссавців, вже давно цікавить дослідників. Цікавий приклад – експерименти японських вчених, що підтверджують зв’язок між кишковою мікробіотою та чергуванням фаз спання й неспання в лабораторних тварин.

Лабораторних мишей розділили на дві групи, одна з яких протягом 4 тижнів отримувала антибіотики, а інша – ні (контроль). Харчування в обох групах було однаковим. Після закінчення антибіотикотерапії вчені порівняли вміст сліпої кишки гризунів з різних груп та виявили понад 200 відмінностей. Окрім того, що у мишей, які вживали антибіотики, були практично відсутні кишкові бактерії, у них також спостерігалися порушення метаболізму амінокислот та вітамінів, пов’язаних із передаванням нервових імпульсів, зокрема метаболізму серотоніну та вітаміну В6. У позбавлених мікробіоти мишей порівняно з контрольною групою було значно більше амінокислоти триптофану, але за відсутності бактерій тварини не утворювали з цієї амінокислоти серотонін. Після тривалого вживання антибіотиків у тварин також спостерігався дефіцит вітаміну В6, що бере участь у синтезі як серотоніну, так і іншого нейромедіатору – дофаміну.

Читайте також: Кишкова мікробіота і старіння організму: чи є зв’язок?

Коли вчені дослідили мозкову активність мишей обох груп за допомогою електроенцефалографії та електроміографії, виявилося, що в тварин експериментальної групи наявні порушення циклів спання – неспання. Позбавлення кишкової мікробіоти призвело до значного скорочення епізодів повільного сну (NREM-фаза) у світлий час та подовження таких епізодів – у темний час. Кількість епізодів швидкого сну (REM-фаза) зросла як у світлий, так і в темний час, при цьому спостерігалися часті переходи від повільного до швидкого сну. Автори припускають, що такі зміни пов’язані з нестачею серотоніну, який, як відомо, може впливати на архітектуру сну. Вони планують продовжити роботу та встановити, які саме мікробні метаболіти є важливими для регуляції сну.

Підписатися на електронну версію журналу "Фармацевт Практик"
Автори вважають, що розуміння механізмів впливу кишкової мікробіоти на цикл спання – неспання допоможе у лікуванні порушень сну – як безсоння, так і денної сонливості. Цікаво, що деякі пребіотики вже показали позитивний вплив на суб’єктивну якість сну у людей та спричинені стресом порушення сну у лабораторних пацюків.

* Ogawa Y., Miyoshi C., Obana N. et al. Gut microbiota depletion by chronic antibiotic treatment alters the sleep/wake architecture and sleep EEG power spectra in mice // Sci Rep, 2020, 10: 19554. https://doi.org/10.1038/s41598-020-76562-9

 

https://rx.ua
ПЕРЕДПЛАТА
КУПИТИ КНИГИ