Антибіотик може допомогти у лікуванні депресії
Механізми розвитку депресії складні та на сьогодні не до кінця зрозумілі. Останнім часом вчені досліджують роль запалення у розвитку великого депресивного розладу, а наявність запалення, своєю чергою, відкриває нові можливості лікування
Депресія дуже поширена в сучасному світі, проте її причини та патогенез не повністю зрозумілі, а її лікування не завжди ефективне. На виникнення депресії можуть впливати генетичні фактори, порушення біохімічних процесів у мозку, вплив середовища (стрес, травматичні події). Але не зрозуміло, чи порушення біохімічного балансу в головному мозку є причиною або просто однією із патогенетичних ланок розвитку депресії. Зміна біохімії тісно пов’язана за зміною шляхів передачі сигналів між нейронами, метаболізмом та активністю певних ділянок мозку. Також є дані, що в мозку хворих на депресію, принаймні частини з них, присутнє запалення, яке також докладається до розвитку хвороби.
Запалення виконує в організмі захисну роль, але тяжке або хронічне запалення може мати негативні наслідки, зокрема порушувати функції різних систем в організмі. Так, запалення тих чи інших тканин головного мозку може впливати на біохімічний баланс у них та, відповідно, на взаємодію нейронів. Зміни у взаємодії нейронів, своєю чергою, можуть впливати на функції мозку.
Ризик розвитку депресії підвищений у осіб, які страждають на серцево-судинні хвороби, цукровий діабет або автоімунні захворювання, тобто стани, що супроводжуються хронічним запаленням. Депресія також часто супроводжує запальну неврологічну патологію, зокрема розсіяний склероз та хворобу Паркінсона.
В спеціальних дослідженнях було виявлено наявність у пацієнтів із депресією (великим депресивним розладом) маркерів нейрозапалення, а також підвищену активність мікроглії – імунних клітин, що розташовані в головному мозку. Така зміна середовища може призводити до змін у комунікації нервових клітин. В іншому дослідженні було знайдено, що у людей із депресією в крові підвищений рівень нейтрофілів, лімфоцитів, моноцитів та запальних білків, що свідчить про системний характер запального процесу.
Читайте також: Как работают современные антидепрессанты
Лікування депресії сьогодні полягає або у психотерапії, або у спробах підвищити у мозку концентрацію певних нейромедіаторів, наприклад, серотоніну. Антидеперсанти загалом ефективніші за плацебо, але вилікувати ними депресію вдається не завжди.
Перепрофілювання лікарських засобів, тобто застосування їх не за тими показаннями, за якими їх було схвалено, сьогодні є популярною тенденцією. Так, в одному дослідженні виявилося, що антибіотик міноциклін може усувати прояви депресії, в тому числі когнітивні порушення, у тварин. Міноциклін – антибіотик групи тетрациклінів, який наразі застосовують для лікування деяких інфекцій, зокрема інфекцій сечових шляхів, шкірних інфекцій, рикетсіозів та амебіазів. Міноциклін, як показали експерименти, припиняє вивільнення мікроглією та нейронами мозку у відповідь на стрес прозапального білка HMGB1. Тобто міноциклін чинить не лише антибактеріальну дію, а й протизапальну. Він легко проникає крізь гематоенцефалічний бар’єр та має нейропротекторні властивості. Показано, що міноциклін полегшує прояви хвороби Хантингтона та аміотрофічного латерального склерозу. Проте, тривале застосування міноцикліну може мати негативні наслідки, зокрема щодо порушення балансу мікробіоти в організмі.
Читайте також: Перепрофилирование лекарственных средств — модный тренд?
У людей міноциклін також проявив антидепресантний ефект. В одному дослідженні він полегшував симптоми депресії легкого та середнього ступеню тяжкості у ВІЛ-інфікованих пацієнтів. В іншій роботі міноциклін застосовували разом із антидепресантами і також отримали позитивний результат.
Ще належить встановити багато аспектів впливу міноцикліну на депресію, зокрема, чи для всіх груп пацієнтів він підходить, яка можлива побічна дія, чи не повертаються симптоми після відміни препарату, а також, чи ефективний міноциклін при депресіях, які не супроводжуються нейрозапаленням. Але на сьогодні міноциклін, як і інші засоби, що впливають на імунну відповідь, розглядається як перспективний кандидат на лікування депресії, особливо у пацієнтів, які не відповідають на рекомендовану сьогодні терапію.
За матеріалами The Conversation