Cтворено антитіла, що нейтралізують новий коронавірус
Аналіз геномів В-лімфоцитів пацієнтів, що одужали після коронавірусної хвороби, дозволив китайським вченим створити антитіла, що ефективно нейтралізують вірус SARS-CoV-2. На відміну від реконвалесцентної плазми, ці антитіла можуть бути отримані практично в необмеженій кількості. Вони чинять не лише терапевтичну дію, а й нетривалу профілактичну
На сьогодні не впроваджено жодного специфічного методу лікування коронавірусної хвороби COVID-19. Одним із найбільш ефективних підходів вважається використання плазми крові пацієнтів, які перехворіли на COVID-19 та одужали. Ця, так звана, реконвалесцентна плазма містить специфічні антитіла проти вірусу SARS-CoV-2 і може значно полегшити перебіг хвороби навіть у тяжких випадках. Проблемою є те, що реконвалесцентна плазма доступна в дуже обмеженій кількості. Для вирішення проблеми вчені із Пекинського університету (Китай) створили моноклональні антитіла, що здатні нейтралізовувати SARS-CoV-2, та можуть бути отримані у великій кількості*.
Вчені виділили із плазми 60 пацієнтів, що перенесли коронавірусну хворобу та одужали, В-лімфоцити (клітини, що продукують специфічні антитіла), розшифрували їх геноми та виділили 8558 клонотипів антитіл. Їх експресія дозволила виявити 14 клонів антитіл, які нейтралізували коронавірус SARS-CoV-2. Один клон, BD-368-2, виявився найбільш потужним. Він продемонстрував виражену терапевтичну та профілактичну дію в експериментах на hACE2-трансгенних мишах, заражених SARS-CoV-2. Введення антитіл BD-368-2 мишам, зараженим SARS-CoV-2, зменшувало вірусне навантаження приблизно в 2400 разів. Введення антитіл BD-368-2 здоровим тваринам захищало їх від зараження.
Кріоелектронна мікроскопія показала, що антитіло BD-368-2 зв’язується на поверхні коронавірусу з ділянкою, відповідальною за взаємодію з рецептором АПФ2 на людській клітині.
На сьогодні існує гостра потреба в ефективних ліках проти COVID-19. Десятки лабораторій ведуть пошук можливих засобів проти коронавірусу серед вже відомих ліків, але високоефективних засобів поки не знайдено.
Автори дослідження розпочинають клінічне дослідження та планують виготовлення лікарських препаратів на основі знайдених ними специфічних антитіл проти SARS-CoV-2. Вони вважають, що ці препарати можуть бути доступні вже до найближчої зими. На їхню думку, ці засоби можуть знизити потребу у вакцині проти COVID-19.
* Cao Y, Su B, Guo X et al. Potent neutralizing antibodies against SARS-CoV-2 identified by high-throughput single-cell sequencing of convalescent patients’ B cells // Cell, 2020. DOI: 10.1016/j.cell.2020.05.025