Наука

Бактеріофаги знов допомогли в лікуванні інфекції, стійкої до антибіотиків

Наука

Бактеріофаги знов допомогли в лікуванні інфекції, стійкої до антибіотиків

10/05/2019

В журналі Nature описано* перший клінічний випадок лікування мікобактеріальної інфекції за допомогою генетично-модифікованих бактеріофагів

Мікобактерії роблять значний внесок в інфекційну захворюваність та смертність. Лише від полірезистентного туберкульозу помирає близько 230 тис. осіб на рік. Нетуберкульозні мікобактерії, стійки до антибіотиків, також дуже поширені, зокрема серед людей хворих на муковісцидоз. Пацієнти з цією спадкової хворобою часто потребують трансплантації легень, і хронічні мікобактеріальні інфекції можуть бути причиною смертельно небезпечних післяопераційних ускладнень.

Вчені з Університету Піттсбурга описали клінічний випадок дівчини, 15 років, хворої на муковісцидоз та хронічно інфікованої антбіотикорезистентним штамом Mycobacterium abscessus. Пацієнтка, окрім патології легень, страждала на недостатність підшлункової залози, інсулінозалежний цукровий діабет та ураження печінки, характерні для муковісцидозу. Вісім років дівчину готували до трансплантації легень: проводили специфічну терапію проти нетуберкульозної мікобактеріальної інфекції. Трансплантація пройшла вдало, але після операції на фоні імуносупресивної та антибіотикотерапії у дівчини в мокроті була виявлена M.abscessus, а функції печінки порушені. Після завершення курсу антибіотиків післяопераційна рана була запалена, з’явилися мікобактеріальні ураження шкіри.

Читайте також: «Пожиратели бактерий» возвращаются, или Чем нам могут быть полезны бактериофаги?

Вчені вирішили провести лікування бактеріофагами. Це віруси бактерій, які використовують для лікування бактеріальних інфекцій, в тому числі, антибіотикорезистентних. При фаготерапії (так називають лікування бактеріофагами) важливо знайти бактеріофаг, специфічний для конкретного збудника. З цією метою вчені використали культуру  M. abscessus, виділену у пацієнтки, та звернулися до колекції бактеріофагів, що налічувала більше 10 тис. видів цих вірусів. Так проти збудника були підібрані три специфічні фаги, один з яких для збільшення терапевтичної сили було генетично змінено. Суміш трьох бактеріофагів in vitro не залишала в живих жодної мікобактерії M.abscessus навіть при високих концентраціях.

Три бактеріофаги, що були використані для лікування хронічної інфекції

Три бактеріофаги, що були використані для лікування хронічної інфекції M. abscessus
(Dedrick, R. M. et al. / Nature, 2019)

Дівчині призначили внутрішньовенне введення бактеріофагів кожні 12 годин протягом 32 тижнів. Через місяць від початку терапії почали проводити місцеве лікування бактеріофагами в місцях ураження шкіри. Пацієнтка добре переносила лікування. M. abscessus не виявлялася в мокроті та крові вже після першого дня лікування. З вузликів на шкірі патогени продовжували виділятися, але протягом шести місяців, до моменту написання статті, стан дівчини покращувався, вона почала набирати вагу, післяопераційна рана заживала, покращились функції легень та печінки.

Вчені зазначають, що даний коктейль бактеріофагів ефективний тільки проти певних штамів M. abscessus, але за необхідності можливий підбір ефективних бактеріофагів проти конкретних штамів патогенів.

subscribe

В світі бактеріофаги все частіше допомагають рятувати людей із антибіотикорезистентними інфекціями. В Україні зареєстровані препарати, що містять бактеріофаги проти найбільш розповсюджених збудників кишкових та гнійних інфекцій, інфекцій шкіри, ротової порожнини, сечового міхура, ЛОР-органів.

Читайте також: Прирожденные убийцы: лизины бактериофагов как антимикробные средства

* Dedrick RM, Guerrero-Bustamante CA, Garlena RA et al. Engineered bacteriophages for treatment of a patient with a disseminated drug-resistant Mycobacterium abscessus // Nature Medicine, 2019, 25: 730–733. DOI: https://doi.org/10.1038/s41591-019-0437-z

https://rx.ua
ПЕРЕДПЛАТА
КУПИТИ КНИГИ