Бактерії з кишечнику можуть проникати в інші органи та викликати захворювання
Науковці все більше дізнаються про вплив кишкового мікробіому на здоров’я людини, тоді як нові дослідження показали, що деякі мікроорганізми можуть мандрувати через стінки кишечнику в інші органи. Виявилося, що це може стати причиною розвитку автоімунних хвороб, таких як автоімунний гепатит або системна червона вовчанка (СЧВ)
Дослідники з Йельської медичної школи (США) показали міграцію бактерій з кишечнику в печінку у мишей, а також на культурах гепатоцитів людини. Крім того, кишечні бактерії були знайдені в печінці у людей, хворих на СЧВ.
Читайте також: Бактериальная микрофлора – еще один жизненно важный орган человека?
Бактерією-мандрівником виявилася Enterococcus gallinarum – один зі збудників госпітальних інфекцій. Вчені виявили, що E. gallinarum може проникати через стінку кишечника в лімфатичні сосуди, печінку та селезінку.
Раніше було відомо, що бактерії можуть мігрувати через стінки кишечнику, але вважалося, що таке відбувається як наслідок запального процесу або хіміотерапії. Наразі виявилося, що міграції відбуваються і в нормальних умовах. Також було показано, що мандрівна бактерія провокує у мишей появу автоантитіл та розвиток запалення.
Симптоми автоімунного процесу в піддослідних тварин вдавалося зменшити при застосуванні антибіотиків та вакцин, що дає надію на розробку ефективних методів лікування та профілактики низки автоімунних хвороб.
Причини та механізми міграції кишечних бактерій в інші органи ще належить ретельно дослідити, проте дана робота додає важливий елемент у величезну і складну карту взаємодії макроорганізму та його мікробіому.
Читайте також: Причины болезни Паркинсона кроются в кишечнике?
* S. Manfredo Vieira, M. Hiltensperger, V. Kumar, D. Zegarra-Ruiz, et al. (2018) Translocation of a gut pathobiont drives autoimmunity in mice and humans // Science, 09 Mar 2018: Vol. 359, Issue 6380, pp. 1156-1161. DOI: 10.1126/science.aar7201