Броколі довела свої антиракові властивості, але є нюанси
В улюблениці борців за здорове харчування – капусті броколі, а також інших овочах родини хрестоцвітних – капусті білокачанній, листовій, брюссельській – визначили сполуку, яка інактивує продукт гену WWP1, пов’язаний з ростом ракових пухлин. В експериментах in vivo ця сполука пригнічувала ріст пухлин у тварин зі спадковою схильністю до виникнення злоякісних новоутворень
Є такий ген PTEN. Це добре відомий пухлинний супресор, що кодує однойменну фосфатазу PTEN (англ. phosphatase and tensin homologue). Мутації, пригнічення або мовчання цього гену часто виявляють у клітинах ракових пухлин. Певні спадкові мутації гену PTEN можуть спричиняти синдроми підвищеної чутливості до раку та дефекти розвитку людини. Кожен з нас має дві копії гену PTEN – по одній від кожного з батьків. Обидві копії дуже рідко бувають пошкоджені, але з одніє можуть траплятися негаразди. В результаті в ракових клітинах спостерігається зниження активності PTEN. Отже, виникає питання, чи не можна фармакологічним шляхом відновити активність гену PTEN до нормального рівню.
Автори роботи, результати якої були опубліковані в журналі Science*, шукали сполуки, які регулюють функції гену PTEN. В дослідах на мишах зі спадковою схильністю до виникнення злоякісних новоутворень та на клітинах людини вони виявили, що антиракову активність гену PTEN пригнічує фермент – продукт гену WWP1, про якій і раніше відомо, що він бере участь в розвитку раку. Отже, щоб припинити шкідливу діяльність WWP1, вчені зайнялися пошуками сполук, які можуть інгібувати фермент, який він кодує. Шляхом комп’ютерного моделювання молекули цього ферменту вони знайшли, що гарним інгібітором його активності може бути невеличка молекула індол-3-карбінол (І3С) – компонент капусти броколі та її хрестоцвітих родичів.
Досліди на мишах повністю підтвердили комп’ютерні розрахунки: введення тваринам зі спадковою схильністю до виникнення злоякісних новоутворень І3С приводило до інактивації WWP1 та, відповідно, відновлення нормальної активності пухлинного супресора PTEN.
Але не поспішайте бігти на базар за капустою. Автори дослідження кажуть, що для отримання відчутного антиракового ефекту потрібно щодня з’їдати близько 6 фунтів (2,7 кг) сирої броколі. Це важкувато, тому вчені намагаються відшукати більш потужний інгібітор WWP1. Вони сподіваються, що відновлення активності гену PTEN шляхом інгибування гену WWP1, може стати новим перспективним напрямком лікування ракових захворювань.
Читайте також: Обґрунтування принципів раціонального харчування при больовому синдромі
* Lee Y-R, Chen M, Lee JD et al. Reactivation of PTEN tumor suppressor for cancer treatment through inhibition of a MYC-WWP1 inhibitory pathway // Science, 2019; 364 (6441): eaau0159 DOI: 10.1126/science.aau0159