Чому під час грипу не варто приймати антибіотики?
Прийом антибіотиків може перетворити звичайний грип на смертельно небезпечну інфекцію. Про це свідчать результати дослідження на мишах, опублікованого в журналі Cell Reports
Вірусні інфекції, зокрема, грип, не є показанням для прийому антибіотиків. Про це постійно нагадують протоколи лікування вірусних хвороб, а також численні програми протидії поширенню антибіотикорезистентності. Але з’ясувалося, що нераціональне використання антибіотиків, зокрема їх прийом «про всяк випадок» для профілактики бактеріальних ускладнень вірусних інфекцій, може бути небезпечним не тільки з огляду на формування стійких штамів бактерій. Виявляється, при грипі прийом антибіотиків може значно збільшити ризик смертельного результату. Це пов’язано з тим, що антибіотики пригнічують першу лінію захисту організму проти вірусів – кишкову мікрофлору (мікробіоту).
Імунна система людини або тварини починає активно боротися з вірусом грипу не одразу після зараження – минає до двох діб, поки лімфоцити «зрозуміють», що відбувається, почнуть активно ділитися та знищувати патоген. В ці перші дні ключова роль в захисті організму належить саме бактеріям, що мешкають в кишечнику, тому їх пригнічення антибіотиками робить організм беззахисним перед вірусом.
Читайте також: Закоханість може захистити від ОРВІ та грипу
На початкових стадіях хвороби вірус грипу активно розмножується на слизовій дихальних шляхів, зокрема в легенях. В цей час кишкова мікробіота через сигнальний шлях інтерферону 1 типу активує в клітинах легеневого епітелію синтез інтерферону типу 1, який пригнічує розмноження вірусу грипу. Це утримує кількість вірусних часток в межах, з якими може впоратися імунна система, коли нарешті приєднається до процесу.
Дослідники з Інституту Френсіса Крика в Лондоні порівняли реакцію двох груп мишей на зараження вірусом грипу: перша група, на відміну від другої, отримувала перед зараженням курс антибіотиків. У тварин першої групи через дві доби після зараження у легенях було вп’ятеро більше вірусу грипу, ніж у тварин другої групи. В результаті лише третина особин із першої групи одужали, решта загинула. В групі мишей, що не отримували, антибіотик, одужали 80% особин.
Коли вчені шляхом фекальної трансплантації пересадили тваринам, що отримували антибіотки, мікрофлору тварин, які їх не отримували, у перших відбулася активація інтерферону в клітинах легеневого епітелію та розмноження вірусу грипу було пригальмовано.
Автори зазначають, що антибіотики можуть знищувати першу лінію противірусного захисту організму і це є додатковим аргументом проти їх нераціонального використання.
Попередні дослідження на цю тему: Кишечная микрофлора помогает организму в борьбе с вирусом гриппа
Лактобактерії можуть захистити від вірусу грипу А
* Konrad C. Bradley, Katja Finsterbusch, Daniel Schnepf et al. Microbiota-Driven Tonic Interferon Signals in Lung Stromal Cells Protect from Influenza Virus Infection // Cell Reports, 2019, 28(1): 245-256. DOI:https://doi.org/10.1016/j.celrep.2019.05.105
Фото під заголовком: вірус грипу (Ed Hutchinson/University of Glasgow, CC BY-SA)