Знайдено ще два препарати, активні проти збудника Covid-19
Скринінг вже схвалених за різними показаннями лікарських засобів виявив у двох препаратів активність проти нового коронавірусу SARS-CoV-2
Вчені із Інституту Пастера (Південна Корея) провели скринінг 48 лікарських засобів, схвалених FDA за різноманітними показаннями,щодо їхньої активності проти коронавірусу SARS-CoV-2, що викликає COVID-19. Пошук ліків проти COVID-19 серед вже зареєстрованих препаратів адже, по-перше, вони часто виявляють неочікувану фармакологічну активність (докладніше про це: Перепрофилирование лекарственных средств — модный тренд?), а по-друге, вони вже добре вивчені, їх безпечність ретельно досліджена, а це може значно полегшити та пришвидшити процес схвалення препарату для лікування COVID-19.
Два препарати продемонстрували здатність знищувати коронавірус на стандартній модельній культурі клітин нирок африканської зеленої мавпи. Саме цю культуру використовують для вирощування вірусів при виробництві вакцин.
Перший засіб – антигельмінтний препарат ніклозамід (в Україні використовується лие у ветеринарії). Його потужна противірусна дія не була новиною. Зокрема показана його ефективність проти родичів SARS-CoV-2 – коронавірусів, що спричиняють SARS і MERS. Недолік ніклозаміду – його погана адсорбція у ШКТ. Необхідність збільшувати дозу для досягнення терапевтичного ефекту збільшує токсичність засобу. Це означає, що використання ніклозаміди як противірусного засобу вимагає створення ефективної та безпечної лікарської форми (системи доставки).
Другий засіб – інгаляційний кортикостероїд циклесонід (в Україні не зареєстрований). Він призначений для лікування бронхіальної астми та алергічного риніту. Вважається, що мішенню циклесоніду є вірусний білок Nsp15. Його противірусна активність була нижчою, ніж у ніклозаміду, але як кортикостероїд циклесонід чинить протизапальну дію. Протизапальна активність може бути корисною у пацієнтів з COVID-19 для попередження надмірного запалення – цитокінового шторму.
* Jeon S, Ko M, Lee J, Choi I et al. Identification of antiviral drug candidates against SARS-CoV-2 from FDA-approved drugs // Antimicrobial Agents and Chemotherapy May 2020, AAC.00819-20; https://doi.org/10.1128/AAC.00819-20
На фото під заголовком: коронавірус SARS-CoV-2, просвічувальна електронна мікроскопія (CDC/ C.S. Goldsmith and A. Tamin)