Наука

Поцілунок, або велике переселення мікробів

07/07/2022

 

Близько 80 мільйонів бактерій потрапляє в ротову порожнину при 10-секундному поцілунку, підрахували вчені з Нідерландів

У наших тілах мешкає понад 1020 мікроорганізмів, які беруть участь у перетравленні їжі, синтезі поживних речовин, забезпечують захист від низки захворювань. Таку спільноту називають мікробіомом. Його склад залежить не тільки від генетичних факторів, раціону харчування, віку, але також від людей, з якими ми взаємодіємо. Вочевидь, що наші зв’язки впливають і на мікробіоту ротової порожнини, представлену в середньому 700 видами бактерій.

У дослідженні взяла участь 21 пара з Нідерландів. Вчені попросили заповнити анкети, де потрібно було зазначити кількість і тривалість поцілунків. Вони взявли проби для з’ясування мікробного складу з язика та слини. Результат був цілком очікуваний: якщо пари цілуються часто і довго, їх ротова мікрофлора стає подібною. У середньому, щоб у роті у партнерів мешкали одні й самі бактерії, потрібні глибоки поцілунки мінімум 9 разів на добу.

Один із авторів дослідження Ремко Корт зазначає, що глибокі поцілунки, коли язики партнерів контактують та відбувається обмін слиною, характерні лише для Homo sapiens та зустрічаються у 90% відомих культур. Раніше вважалося, що поцілунки важливі для мікрофлори ротової порожнини, проте детально вплив поцілунків на ротову мікрофлору не вивчався.

В експерименті одному з партнерів перед поцілунком давали напій, що містить лакто- та біфідобактерії, а потім рахували концентрацію цих бактерій у другого партнера. Так було встановлено, що за 10-секундний глибокий поцілунок від партнера можна отримати близько 80 мільйонів бактерій. При цьому мікробний склад слини тим більше схожий, чим частіше партнери цілуються, а от склад мікробів слизової оболонки язика, хоч і схожий у партнерів більше, ніж у чужих людей, проте ця подібність не збільшується з частотою поцілунків.

Коментуючи результати анкетування, дослідники наголосили на цікавому моменті: 74% чоловіків вказують щоденну частоту глибоких поцілунків удвічі вище, ніж їхні партнерки – в середньому 10 у чоловіків проти 5 у жінок.

*Kort R, Caspers M, van de Graaf A, van Egmond W, et al. Shaping the oral microbiota through intimate kissing // Microbiome, 2014, 2 (1): 41 DOI: 10.1186/2049-2618-2-41

На фото: мікроби (синій колір), що мешкають у ротовій порожнині; спостерігаються одиночні еритроцити (червоний колір) и поверхня зубу (біло-жовтий колір); сканирующа електронна мікроскопія

 

https://rx.ua
ПЕРЕДПЛАТА
КУПИТИ КНИГИ