Наука

Гормон голоду поліпшує пам’ять

15/07/2019

У «гормона голоду» греліну знайшли нову функцію. Як відомо, він виробляється в травній системі та надсилає сигнали в головний мозок, зокрема, збуджує апетит. Але нещодавно американські вчені з’ясували, що грелін також бере участь в контролі пам’яті

Грелин — пептидний гормон, рівень якого підвищується перед прийомом їжі, наприклад, коли ми бачимо щось смачне або відчуваємо його запах. Після прийому їжі рівень греліну зменшується. Вважається, що він доповнює функції гормону лептину, який виробляється в жировій тканині та у високих концентраціях викликає почуття насичення.

Після виділення в шлунку, грелін зв’язується з рецепторами на блукаючому нерві, який відповідає за передачу сигналів від шлунково-кишкового тракту в мозок. Окрім того, що він регулює кількість спожитої їжі, блукаючий нерв також впливає на функції пам’яті. Автори дослідження припускають, що грелін – ключова молекула, яка допомагає блукаючому нерву покращувати запам’ятовування.

Читайте також: Аппетит: между физиологией и кулинарией

В експериментах на лабораторних щурах вчені за допомогою РНК-інтерференції зменшили кількість рецепторів греліну на блукаючому нерві та таким чином заблокували передачу відповідних сигналів у мозок. На відміну від контрольних, ці тварини «провалили» тести на епізодичну пам’ять, тобто пам’ять про те, що, коли та де трапилося (у щурів це запам’ятовування об’єктів та місць їх розташування).

subscribe

Вчені також дослідили, чи впливають сигнали греліну на харчову поведінку. Вони з’ясували, що за відсутності рецепторів греліну на блукаючому нерві, тобто за відсутності передачі сигналу від шлунку в мозок, тварини їдять частіше, але за один раз споживають меншу кількість їжі. Автори вважають, що це може бути пов’язаним з порушенням епізодичної пам’яті: рішення, їсти чи не їсти, залежить від спогадів про попереднє харчування. Ці нові дані додають розуміння того, як генеруються епізодичні спогади та як вони впливають на харчову поведінку. Автори планують розробити стратегію поліпшення пам’яті шляхом маніпуляцій з сигнальною системою греліну.

Читайте також: Прянощі як ліки

* Vagal afferent ghrelin signaling promotes episodic memory and influences meal patterns in rats, Presented July 2019, Society for the Study of Ingestive Behavior, Utrecht, Netherlands

https://rx.ua
ПЕРЕДПЛАТА
КУПИТИ КНИГИ