Харчові волокна можуть уповільнити старіння мозку
Хронічне запалення тканин мозку – одна з причин погіршення пам’яті, порушення когнітивних та інших функцій мозку при старінні. В нещодавніх дослідженнях виявилося, що уповільнити деструктивні явища в центральній нервовій системі можуть харчові волокна
Як відомо, з віком у мозку ссавців розвиваються хронічні запальні процеси, які можуть призводити до нейродегенеративних процесів та, відповідно, погіршення пам’яті, когнітивних та інших функцій мозку. В процесі запалення провідну роль відіграють клітини мікроглії, яка являє собою резидентні макрофаги центральної нервової системи, що можуть виділяти прозапальні речовини. Група вчених з Університету Ілінойсу (США) отримала аргументи на користь того, що завадити руйнівним наслідкам хронічного запалення тканин мозку можуть певні компоненти їжі, а саме, харчові волокна.
Харчові волокна — це компоненти рослинної їжі, які не розщеплюються травними ферментами людини, але перероблюються мікрофлорою в товстому кишечнику та сприяють її росту. Колись їх називали «баластними речовинами», вважали зайвим навантаженням на травну систему та намагалися замінити рафінованими продуктами, які легко засвоюються. Тепер відомо, що харчові волокна – необхідний компонент харчування, а їх недостатність в раціоні збільшує ризик розвитку ожиріння, цукрового діабету, серцево-судинних хвороб, патології травної системи тощо.
Коли кишкові бактерії розщеплюють харчові волокна, утворюються коротколанцюгові жирні кислоти, зокрема бутират. Раніше було показано, що останній (при введенні мишам у вигляді фармпрепарату бутирату натрію) чинить протизапальну дію на мікроглію та поліпшує пам’ять. Наразі визначено механізм впливу бутирату на мозок. Виявилося, що у старих мишей бутират інгибує продукцію мікроглією прозапальних речовин, зокрема інтерлейкину-1β, який асоційований з хворобою Альцгеймера у людей.
Бутират натрію важко пропонувати для вживання людям через вкрай неприємний запах. Тому вчені вирішили дізнатися, чи будуть спостерігатися нейропротекторні ефекти бутирату просто при споживанні харчових волокон. Ця концепція заснована на тому факті, що кишечні бактерії при переробці харчових волокон утворюють бутирати.
В експерименті групи молодих та старих мишей отримували харчування в низьким або високим вмістом харчових волокон, після чого в них вимірювали рівні бутирату та інших коротколанцюгових жирних кислот в крові, а також рівень прозапальних речовин у кишечнику.
Раціон багатий на харчові волокна підвищував вміст коротколанцюгових жирних кислот в крові, як в молодих, так і в старих тварин. На фоні низького споживання харчових волокон лише у старих мишей спостерігався підвищений рівень прозапальних речовин. Однак при високому споживанні харчових волокон рівень прозапальних речовин був низький та не відрізнявся в різних вікових групах. Автори зазначають, що харчові волокна справді можуть змінювати запальне середовище в кишечнику. Але як вони впливають на мозок?
При дослідженні експресії 50 унікальних генів в клітинах мікроглії виявилося, що дієта з високим вмістом харчових волокон зменшує експресію прозапальних речовин у старих тварин.
В рамках нового великого гранту від Національного інституту старіння (США) автори роботи планують також дослідити вплив дієти багатої харчовими волокнами на процес пізнання та поведінку тварин.
На думку авторів, ще зарано робити висновки щодо людини, але не викликає сумніву, що здорове харчування – основа здоров’я людини, і що харчові волокна – надзвичайно важливий його компонент, який може впливати на цілком несподівані функції організму, зокрема на головний мозок.
Нагадаємо, що рекомендована добова доза харчових волокон для дорослих складає 20-30 г.
Щоб досягти рекомендованого рівню споживання харчових волокон, збагатіть раціон цільними зернами бобових та злакових культур; горіхами та сухофруктами; свіжими овочами, фруктами та зеленню; висівками. Серед фруктів слід звернути увагу на яблука та груші (зі шкіркою), фініки, чорнослив, інжир, чорниці, малину; серед овочів – на квасолю, броколі, горох, сочевицю, гарбуз. Замініть в раціоні рафіновані вуглеводи (білий цукор, вироби з пшеничного борошна вищого та 1-го ґатунку, макаронні вироби) цільнозерновими кашами та хлібом із борошна грубого помелу. Збільшувати споживання харчових волокон треба поступово. При цьому важливо вживати достатню кількість рідини – 8-10 склянок на день – та побільше рухатися.
* Matt SM, Allen JM, Lawson MA, Mailing LJ, Woods JA, Johnson RW. Butyrate and Dietary Soluble Fiber Improve Neuroinflammation Associated With Aging in Mice // Front Immunol, 2018, 9:1832. doi: 10.3389/fimmu.2018.01832.
На фото: нова кора головного мозку миші; мікроглія – зелений колір; флуоресцентна мікроскопія (L. Fuller and M. Dailey, dailey.lab.uiowa.edu).