Хламідіоз краще попереджати, ніж лікувати
У Великій Британії першу фазу рандомізованих клінічних випробувань вдало пройшли дві вакцини проти хламідіоза – однієї з найбільш поширених інфекцій, що передаються статевим шляхом. Вакцини довели власну імуногенність та безпечність*
Бактерії Chlamidia trachomatis – внутрішньоклітинні паразити, які мешкають переважно в клітинах епітелію сечостатевого тракту. У чоловіків, крім запалення сечовивідного каналу, хламідії є однією з основних причин запалення яєчка (орхіт), частою причиною простатиту, безпліддя, хронічного запалення суглобів (хвороба Рейтера). У жінок бактерії можуть спричинити запальні захворювання органів малого тазу (ендометрит, сальпінгіт, сальпінгоофорит), бути причиною позаматкової вагітності, викиднів, хронічного болю, безпліддя. У дітей, що народжені інфікованими жінками, може розвиватися хламідійне запалення очей і легенів.
Читайте також про хлімідії: Внутриклеточные интервенты
Хламідіоз піддається лікуванню антибіотиками. Але в більшості випадків хвороба безсимптомна, через що залишається недіагностованою. Чоловіки та жінки не знають, що хворі, не лікуються, а це сприяє активному поширенню інфекції: згідно з даними ВООЗ, щорічно C. trachomatis виявляється більше ніж у 100 млн осіб (а скільки ще не виявляється?). У зв’язку з цим вчені взялися за розробку вакцини проти хламідіоза.
Дві нові вакцини випробовували в одному зі шпиталів Лондону у групі з 35 жінок (клінічне дослідження NCT02787109). Дві групи по 15 здорових жінок тестували два варіанти вакцини, а ще 5 осіб були в контрольній групі, яка отримувала плацебо. Учасниці не знали, до яких груп належать.
Обидва варіанти вакцини містили рекомбінантний мембранний білок C. trachomatis, але відрізнялися ад’ювантами: одна (CTH522:AH) містила для посилення імунної відповіді стандартний ад’ювант гідроксид алюмінію, а друга (CTH522:CAF01) – катіонні ліпосоми.
Кожна учасниця випробувань отримала по три ін’єкції протягом чотирьох місяців (одну з вакцин з ад’ювантами або фізрозчин) , а потім ще дві дози у формі назального спрею (вакцини без ад’ювантів або фізрозчин). Серйозних побічних ефектів в жодній групі не спостерігалося. Обидві вакцини викликали, на відміну від плацебо, імунну відповідь у всіх, хто їх отримував. Але вакцина CTH522:CAF01 виявилася більш перспективною: забезпечила вищий титр IgG, потужну клітинну імунну відповідь, посилила захист слизових оболонок. Саме цей варіант вакцини проти C. trachomatis, скоріш за все, буде тестуватися в запланованих, більш масштабних, клінічних дослідженнях.
* Abraham S, Juel HB, Bang P, Cheeseman HM et al. Safety and immunogenicity of the chlamydia vaccine candidate CTH522 adjuvanted with CAF01 liposomes or aluminium hydroxide: a first-in-human, randomised, double-blind, placebo-controlled, phase 1 trial // Lancet Infectious Diseases, August 12, 2019. DOI: https://doi.org/10.1016/S1473-3099(19)30279-8
На фото під заголовком: Chlamydia trachomatis (зелені кульки) всередині культивованої людської клітини (рожевий колір), скануюча електронна мікроскопія (Credit SCIENCE PHOTO LIBRARY)
.