Наука

Химерні поросята з клітинами мавпи народилися в Китаї

Наука

Химерні поросята з клітинами мавпи народилися в Китаї

09/12/2019

Китайські вчені повідомили, що їм вперше вдалося* створити химерні організми – свиней, всі тканини яких містили клітини макаки, які пройшли всі етапи ембріонального розвитку та народилися живими. Химерні поросята померли протягом тижня після народження, але вчені вважають, що зробили важливий крок у напрямку давньої мрії – використання свиней для вирощування органів для трансплантації людині

Органи свиней за розміром схожі на людські, не дивно, що цих тварин розглядали як потенційних донорів органів. Проте, генетично та імунологічно різниця між свинями та людьми величезна, тому вчені намагаються створити генетично-модифікованих  або химерних тварин, органи яких не конфліктували б з організмом людини.  Раніше вже створювалися ембріони свиней з клітинами людини, але частка останніх була дуже незначна, а крім того, маніпуляції з людськими ембріональними клітинами завжди викликають  багато етичних питань, тому ембріонам не давали розвиватися довше місяця.

Читайте також: Клонування людей та тварин: чи є успіхи?

Китайські дослідники із Інституту зоології Китайської академії наук вирішили* етичне питання, застосувавши замість людських клітини мавпи – крабоїдної макаки (Macaca fascicularis), яка є вельми близьким родичем людини. Ембріональні стовбурові клітини мавпи вводили в бластоцисти свині, а потім бластоцисти імплантували у матку свині як при екстракорпоральному заплідненні (ЕКЗ). Клітини мавпи прижилися у десяти зародків, але лише два з них народилися живими і вчасно. Обидва протягом тижня загинули, але вчені вважають це пов’язано з ускладненнями процедури ЕКЗ, а не тим, що ембріони химерні.

У двох поросят, які народилися, клітини макаки були присутні майже в усіх тканинах і складали від 0,0001 до 0,001 від всіх клітин. Це небагато, але більше, ніж вдавалося досягти раніше. Дослідники планують продовжити експерименти та добитися більш значної присутності клітин мавпи в химерному організмі.

subscribe

Роль свиней в науке не ограничивается участием в эмбриологических исследованиях. В начале этого года мы выпустили тест, в котором читатели могут проверить (а еще, вероятно, и пополнить) свои знания о том, что и как ученые использовали у свиней.

* Fu R, Yu D, Ren J et al. Domesticated cynomolgus monkey embryonic stem cells allow the generation of neonatal interspecies chimeric pigs // Protein Cell, 2019, 28 November 2019. DOI https://doi.org/10.1007/s13238-019-00676-8

На фото: 4-тижневий ембріон свині (SALK INSTITUTE)

https://rx.ua
ПЕРЕДПЛАТА
КУПИТИ КНИГИ