Ін’єкціями бактерій знов спробували лікувати рак
В експериментах ін’єкції спор генетично модифікованих бактерій сприяли зменшенню розміру або повному зникненню злоякісних пухлин у собак і людей
На Четвертій міжнародній конференції з імунотерапії раку, що проходила в Нью-Йорку 30.09-03.10.2018, онколог Філіп Янку (Filip Janku) з Техаського університету представив результати випробування методу лікування онкологічних захворювань за допомогою ін’єкцій культур живих бактерій.
Лікування пухлин живими бактеріями – не новина. Ще в 1891 р. американський онколог Вільям Колі зробив першу ін’єкцію мертвих стрептококів у пухлину, сподіваючись, що, атакуючи інфекцію, організм знищить і ракові клітини. Терапія мала успіх, і за наступні 40 років Колі використав свій метод більше ніж на тисячі пацієнтів. Особливо ефективною методика виявилася в терапії саркоми кістки та м’яких тканин. «Токсини Колі» продавалися в США до середини 1960-х рр., коли набули поширення променева та хіміотерапія.
На початку 2010-х ідея про лікування злоякісних пухлин ін’єкціями бактерій актуалізувалася знов. У 2014 р. з’явилися результати перших експериментів на тваринах: описано 16 випадків зменшення розміру або повного зникнення злоякісних пухлин у собак після ін’єкції живих спор бактерій Clostridium novyi. Як і раніше, дослідники сподівалися, що бактерії спровокують імунну відповідь в ураженій раком ділянці, однак, на відміну від Колі, застосували живі спори бактерій, позбавлені генів, що кодують токсичні білки.
Після вдалих експериментів на собаках* вчені провели випробування на людях: з 2013 по 2017 рр. ін’єкції C. novyi зупинили зростання або зменшили розмір пухлини у 18 з 23 пацієнтів.
Метод потребує вдосконалення, адже введення хвороботворних бактерій, навіть генетично модифікованих є ризикованим: у пацієнтів, які отримали найбільші дози бактерій, розвинулися сепсис та гангрена. Крім того, не вивчено, що саме відбувається у вогнищі при введенні бактерій.
На початку 2018 року група дослідників під керівництвом Янку оголосили про набір добровольців для участі в нових експериментах, завдання яких – встановити безпечні дози і перевірити ефективність бактеріальних ін’єкцій в поєднанні з імунотерапією раку з використанням інгібіторів контрольних точок.
Читайте також: Безопасность новых методов лечения рака
* Roberts NJ, Zhang L, Janku F et al. Intratumoral injection of Clostridium novyi-NT spores induces antitumor responses // Science Translational Medicine, 2014, 6(249): 249ra111. DOI: 10.1126/scitranslmed.3008982
На фото: пухлина підшлункової залози; Steve Gschmeissner/Science Photo Library