Коронавіруси знову вийшли на тропу війни
Коронавіруси знов стали проблемою. Спалах вірусної пневмонії, спричиненою новим коронавірусом, який передається від людини людині, був зафіксований в Китаї
Перші повідомлення надійшли в грудні 2019 р., а на 21 січня 2020 р. було підтверджено лабораторним шляхом 440 випадків, 9 пацієнтів померли. Найбільше хворих – в густонаселеному місті Центрального Китаю – Ухані, поодинокі випадки – в Таїланді, Японії, Республіці Корея. У великих аеропортах по всьому світу намагаються створити умови для недопущення поширення інфекції, адже Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) вважає, що новий штам корона вірусу дійсно небезпечний та теоретично може стати причиною епідемії.
Симптоми нової коронавірусної інфекції: гарячка, кашель, задишка та труднощі з диханням. В тяжких випадках можливі розвиток пневмонії, тяжкого гострого респіраторного синдрому, ниркової недостатності та смерть.
Це не перший спалах смертельно небезпечної хвороби, який спричиняють коронавіруси. На початку 2000-х років на атипову пневмонію, або тяжкий гострий респіраторний синдром (SARS – Severe Acute Respiratory Syndrome), захворіли понад 8,4 тисячі осіб в 30 країнах світу, понад 900 осіб померло. Вірус-збудник отримав зазву SARS-CoV. Для нього характерний переважно повітряно-крапельний шлях передачі та тяжкий перебіг захворювання з ураженням дихальної системи та, у тяжких випадках, розвитком атипової пневмонії з виразною гострою дихальною недостатністю. У 2012-13 рр. ми дізналися про близькосхідний респіраторний синдром (MERS – Middle Eastern Respiratory Syndrome). Випадки MERS були виявлені в 26 країнах світу, переважно азійських, але також і в Західній Європі. Серед приблизно 2,5 тис хворих 858 померло. Типові симптоми SARS та MERS схожі.
В Україні випадків SARS та MERS зафіксовано не було
Взагалі коронавірусів навколо багато, і зазвичай вони не становлять смертельної небезпеки. Наприклад, вони можуть спричиняти у людини нежить та інші нетяжкі захворювання верхніх дихальних шляхів. Але коронавіруси вельми підступні та непередбачувані. Вони мають найбільший серед позитивних РНК-вірусів геном, і це посилює їх здатність пристосовуватися до ситуації та змінювати стратегії виживання. Так, коронавіруси тривалий час спричиняли трансмісивні гастроентерити у свиней, тобто розмножувалися у кишковому тракті, але раптом. внаслідок мутації, вони змінили свої «звички» та навчилися розмножуватися в респіраторному тракті.
Іноді внаслідок мутацій коронавірусів з’являються дійсно небезпечні штами з атиповими властивостями. Прикладом є віруси, що стали причиною SARS та MERS, а також новий збудник 2019-nCoV. Джерелом вірусів, що спричиняють SARS та MERS, є тварини, дика цивета та верблюд-дромадер, відповідно: мутації надали вірусам тварин здатності заражати людей. Скоріше за все, і новий коронавірус (він отримав назву 2019-nCoV) має таке походження, але поки воно не з’ясоване.
Наразі вчені працюють над розробкою вакцини проти нового коронавірусу, але основним засобом боротьби з поширенням інфекції є медико-санітарні заходи, в першу чергу, карантин. На сьогодні 2019-nCoV не є висококонтагіозним вірусом (тобто його отримають далеко не всі, хто вступить в контакт з хворим), але, хто знає, як він поводитиметься далі. Теоретично він може змінювати вірулентність, тканинну специфічність, коло господарів.
На фото: частинки людського коронавірусу, TEM (AMI IMAGES / SCIENCE PHOTO LIBRARY)