Наука

Лікування гострого апендициту без операції: нове дослідження

Наука

Лікування гострого апендициту без операції: нове дослідження

28/09/2018

У Фінляндії п’ять років тривало дослідження*, в якому порівнювалася ефективність лікування гострого апендициту оперативним шляхом (апендектомія) та медикаментозним (прийом антибіотиків). 61% пацієнтів, що лікувалися антибіотиками, обійшлися без операції протягом наступних п’яти років

Гостре запалення відростку сліпої кишки – апендиксу – вже більше двохсот років вміють лікувати хірургічним шляхом. Апендектомія – одна з найбільш розповсюджених в світі хірургічних операцій. При запаленні без ускладнень операція з видалення апендиксу є досить безпечною. Проте, це все ж таки порожнинна операція, тому періодично дискутується можливість медикаментозного лікування неускладненого гострого апендициту.

Донедавна всі спроби клінічних досліджень в цій галузі мали вагомі недоліки, переважно через малу кількість учасників та відсутність контрольних груп. Але нещодавно були опубліковані результати багатоцентрового рандомізованого клінічного дослідження APPAC*, в якому взяли участь 530 пацієнтів у віці 18-60 років з неускладненим гострим апендицитом (діагноз підтверджений за допомогою комп’ютерної томографії). Пацієнти були рандомізовані в дві групи, в одній з яких (273 особи) проводили апендектомію, а в іншій (257 осіб) – лікування антибіотиками (ертапенем в/в 3 дні, потім левофлоксацин та метронідазол перорально 7 днів). Дослідження тривало з листопада 2009 р. по червень 2012 р. у Фінляндії. Останні дані про пацієнтів були отримані у вересні 2017 р.

subscribe

Після лікування за пацієнтами спостерігали протягом п’яти років: фіксували повторні випадки запалення після антибіоткотерапії, розвиток ускладнень, час лікування та реабілітації в умовах стаціонару. Так, в групі, що отримувала антибіотики, операцію довелося зробити 70 особам протягом першого року після лікування та 30 особам – протягом наступних п’яти років. Ускладнення (біль в животі, запалення місця операції та грижі) спостерігалися у 24,4% пацієнтів після апендектомії та 6,5% – після антибіотикотерапії. Період відновлення після лікування в групі антибіотикотерапії був на 11 днів менший, ніж в групі апендектомії.

Важливо звернути увагу на те, що медикаментозне лікування може обговорюватися тільки в разі відсутності ускладнень: як відомо, останні, зокрема абсцеси, черевний перитоніт, без ургентного хірургічного втручання загрожують смертельним результатом.

* Salminen P, Tuominen R, Paajanen H et al. Five-Year Follow-up of Antibiotic Therapy for Uncomplicated Acute Appendicitis in the APPAC Randomized Clinical Trial // JAMA. 2018, 320(12): 1259-1265. doi:10.1001/jama.2018.13201

https://rx.ua
ПЕРЕДПЛАТА
КУПИТИ КНИГИ