Наука

До лікування запалення під час COVID-19 можуть долучити кліщів

Наука

До лікування запалення під час COVID-19 можуть долучити кліщів

17/09/2020

Евазини – білки, що містяться у слині кровосисних кліщів, – вже відомі потужними протизапальними властивостями. Ними намагаються лікувати міокардіти, панкреатити, артрози, астма, але тепер евазини, як і багато інших біоактивних сполук, випробують як засіб лікування тяжких запальних процесів у легенях під час коронавірусної хвороби COVID-19

Вчені з Оксфордського Університету разом із колегами із біотехнологічної компанії ILC Therapeutics оголосили, що досліджують білки евазини як потенційний засіб лікування пацієнтів із значним пошкодженням легень внаслідок COVID-19. Вони виявили, що евазини здатні запобігати прогресуванню гострого респіраторного дистрес-синдрому (ГРДС) – однієї з основних причин смерті у пацієнтів з COVID-19. В основі їх дії – зв’язування та нейтралізація цитокінів, що відповідають за міграцію імунних клітин у вогнище запалення (їх називають хемокінами).

Читайте також: Кровососущие клещи могут помочь в лечении миокардита

Кліщі – кровосисні паразити і використовують евазини для того, щоб в місці укусу не розвинулося запалення і людина або тварина не відчула дискомфорту. Так кліщам вдається втриматися на тілі господаря достатньо довго, щоб насититися.

Відомо, що під час коронавірусної хвороби може відбуватися надмірна активація імунної системи, що призводить до потужного викиду цитокінів (цей феномен відомий як цитокіновий шторм), зокрема хемокінів, які активують нейтрофіли та макрофаги аби ті атакували легені. Клітини імунної системи можуть настільки пошкодити легеневі тканини, що орган перестане виконувати власні функції і пацієнт помре.

Тож якщо евазини здатні гальмувати цитокіновий шторм, вони можуть рятувати людей від тяжких ускладнень COVID-19. Автори зазначають, що евазини мають бути ефективними навіть на пізніх етапах ГРДС.

Дивіться також: Як коронавірус інфікує клітини дихальних шляхів (фото)

Звичайно, виділяти евазини зі слини кліщів надто складно та неефективно, отже їх гени вбудовують в організми-біофабрики (бактерії або дріжджі) та отримують у потрібній кількості. Вчені з Оксфордського Університету ще в 2019 р. створили комбінацію із трьох евазинів, що найбільш ефективно нейтралізовують хемокіни.

Підписатися на електронну версію журналу "Фармацевт Практик"

https://rx.ua
ПЕРЕДПЛАТА
КУПИТИ КНИГИ