Наука

Новий клас антибіотиків для лікування інфекцій сечовивідних шляхів

Наука

Новий клас антибіотиків для лікування інфекцій сечовивідних шляхів

01/09/2020

Новий антибіотик має особливий механізм дії – він блокує білковий комплекс-транспортер TonB, який забезпечує захоплення заліза із середовища уропатогенною кишковою паличкою

Кожна друга жінка у світі принаймні раз у житті переносить інфекції сечовивідних шляхів, і в багатьох випадках інфекції регулярно повторюються. Бактерії-збудники рецидивуючих інфекцій сечовивідних шляхів часто набувають стійкості до антимікробних засобів, що значно ускладнює лікування. Тож, вкрай актуальним є пошук антибіотиків із новим механізмом дії, до яких уропатогенна Escherichia coli не виявляла б стійкості.

Більшість антимікробних препаратів, що нині використовують для лікування інфекцій сечовивідних шляхів, або порушують синтез клітинної стінки, або реплікацію ДНК бактерії-збудника. Група вчених із Політехнічного університету Каліфорнії та Мічиганської медичної школи обрала в якості мішені для фармакологічних впливів у бактерії систему постачання в бактеріальну клітину іонів заліза – одного із найважливіших мікронутрієнтів E. coli. Сечовивідні шляхи – середовище бідне на залізо, отже, для надійності, уропатогенна кишкова паличка має кілька шляхів його отримання. Вчені провели скринінг 150 тис. сполук та виявили серед них 16 таких, що пригнічують ріст бактерій на середовищі бідному залізом. Дві з цих 16 сполук порушували функціонування системи TonB, яка складається з трьох трансмембранних білків та допомагає бактерії захоплювати і переносити через мембрану залізо.

Читайте також: Антивітаміни пропонують застосовувати як антибіотики

Одну з двох сполук було взято за основу (автори назвали її «гідроксихіноліновим каркасом») та синтезовано вісім її похідних з різними функціональними групами. Вчені планують створити бібліотеку антимікробних сполук та дослідити на культурах людських клітин та уропатогенної E. coli їх спектр токсичності. Після цього заплановані дослідження властивостей антибіотиків in vivo.

Також заплановано створити бібліотеку похідних другої сполуки, що порушувала функціонування системи TonB E. coli.

Підписатися на електронну версію журналу "Фармацевт Практик"

Автори дослідження зазначають, що препарати нового класу не будуть чинити негативного впливу на корисні штами кишкової палички в інших ділянках організму, де багато заліза. Це відрізнятиме антибіотики нового класу від традиційних, які знищують корисні бактерії разом із шкідливими. У людей система подібна до TonB відсутня, тож вчені сподіваються, що токсичність нових засобів для людини не буде значною.

https://rx.ua
ПЕРЕДПЛАТА
КУПИТИ КНИГИ