Новий підхід до відновлення продукції інсуліну при діабеті
Блокування білка VDAC1 в інсулін-продукуючих клітинах дозволяє відновити нормальну функцію останніх при цукровому діабеті 2-го типу. Таким чином, на думку авторів дослідження, можна також попереджати розвиток захворювання
Вчені з Лундського університету (Швеція) вважають*, що знайдені ними інгібітори білка VDAC1 можуть бути використані при створенні засобів для лікування цукрового діабету 2-го типу. Вони ставлять собі за мету запропонувати метод, який допоміг би пацієнтам із вперше діагностованим діабетом 2-го типу відновити функції бета-клітин підшлункової залози, що виробляють інсулін, або, навіть краще, – попередити розвиток захворювання.
Дослідження було проведено на клітинах шести пацієнтів з діабетом 2-го типу, що померли, а також на тваринних моделях. Подальші дослідження необхідні для визначення впливу блокування VDAC1 на нирки, серце, м’язи та жирову тканину. Проте, вже зараз результати настільки переконливі, що автори запатентували використання інгібіторів VDAC1 в терапії діабету.
Читайте також: Верапамил показал эффективность в лечении сахарного диабета 1-го типа
Цукровому діабету 2-го типу передує тривалий період поступового підвищення рівню глюкози в крові. Серед негативних наслідків цього процесу – підвищення продукції білків VDAC1 – потенціал-залежних аніонних каналів 1-го типу.
Одна з функцій білка VDAC1 – перенесення енергії (АТФ) від мітохондрій в інші частини клітини для забезпечення секреції інсуліну. Отже, VDAC1 – трансмембранний білок в нормі розташований в зовнішній мембрані мітохондрій. При постійному підвищенні рівню глюкози кількість VDAC1 в клітинах зростає, що призводить до його приєднання до клітинної мембрани та перенесення АТФ із цитоплазми за межі клітини. Постійний витік енергії спричинює енергетичне голодування та смерть клітини. Це, в свою чергу, веде до порушення контролю рівня глюкози в крові та розвитку цукрового діабету та його ускладнень.
Експериментальне блокування білка VDAC1 антитілами або відповідним інгібітором в культурах бета-клітин підшлункової залози від пацієнтів з цукровим діабетом 2-го типу відновило енергетичний баланс в клітині та нормалізувало секрецію інсуліну.
В експериментах на мишах, які мали генетичну схильність до розвитку діабету 2-го типу, блокування VDAC1 також чинило позитивний ефект – хвороба не розвивалася, нормальна продукція інсуліну зберігалася стільки, скільки тривало введення експериментальних препаратів.
Автори показали, що вплив на VDAC1 є одним із механізмів протидіабетичної дії лікарського засобу метформіну.
Крім того, блокування VDAC1, на їх думку може справляти позитивний вплив також при хворобі Альцгеймера, при якій спостерігається підвищення рівню VDAC1 в клітинах тих ділянок мозку, які пошкоджуються на ранніх стадіях захворювання.
Читайте також: Частый прием антибиотиков повышает риск развития диабета
* Zhang E, Al-Amily IM, Mohammed S et al. Preserving Insulin Secretion in Diabetes by Inhibiting VDAC1 Overexpression and Surface Translocation in β Cells // Cell Metabolism, Published:October 04, 2018. DOI: 10.1016/j.cmet.2018.09.008