Один препарат може попереджати «цитокіновий шторм» у хворих на COVID-19 та анафілактичний шок у алергіків
Одночасно в науковій пресі з’явилися дві статті, головним героєм яких виступає препарат акалабрутиніб (acalabrutinib). Він є інгібітором ферменту, що міститься в імунних клітинах та бере участь у формуванні імунної відповіді, зокрема, активного викиду цитокінів та гістаміну. Акалабрутиніб схвалений до застосування при деяких злоякісних хворобах крові, але, згідно з новими даними, він може знижувати ризик надактивної імунної відповіді, як при коронавірусній хворобі COVID-19, так і при анафілактичних реакціях
Акалабрутиніб – інгібітор тирозинкінази Брутона, ферменту, що відіграє важливу роль у дозріванні та функціонуванні В-лімфоцитів, бере участь в опосередкованій IgE активації опасистих клітина також активації макрофагів, яка призводить до виділення останніми прозапальних цитокінів.
Відомо, що тяжкий перебіг коронавірусної хвороби COVID-19 часто пов’язаний із так званим «цитокіновим штормом» – надмірною реакцією імунної системи, що виявляється руйнівною для тканин організму. Аналіз показав, що у пацієнтів з тяжкою формою COVID-19 підвищена активність ферменту тирозинкінази Брутона та підвищена продукція інтерлейкіну-6 у моноцитах. Це дає підстави сподіватися, що інгібування тирозинкінази Брутона може знизити надмірне запалення при COVID-19.
5 червня 2020 р. в журналі Science Immunology було опубліковано* результати невеличкого дослідження, в якому 19 пацієнтів, госпіталізованих із тяжкою формою COVID-19 (11 перебували на кисневій підтримці, 8 – на штучній вентиляції легень) отримували протягом 10-14 діб акалабрутиніб. У більшості пацієнтів, часто вже на 1-3-й день лікування, спостерігалося поліпшення оксигенації, зниження рівня маркерів запалення (С-реактивного білка та інтерлейкіну-6) та лімфопенії. Автори дослідження відзначають добру переносимість акалабрутинібу у хворих на COVID-19 та вважають за необхідне проведення більш масштабних рандомізованих досліджень впливу інгібіторів тирозинкінази Брутона на надлишковий викид цитокінів.
Зменшення надто активних імунних реакцій також є вкрай важливим для пацієнтів із алергічними захворюваннями, першою чергою, для тих, хто схильний до розвитку анафілаксії– тяжких системних алергічних реакцій, що загрожують життю. Автори роботи, опублікованої 2 червня 2020 р. у Journal of Clinical Investigation, вирішили перевірити**, чи не зменшуватимуть інгібітори тирозинкінази Брутона опосередковану IgE активацію імунних клітин, які відповідають за розвиток анафілаксії – опасистих клітин та базофілів. На модельній системі анафілаксії (генетично-модифіковані миші) вони виявили, що незворотні інгібітори тирозинкінази Брутона дійсно попереджають опосередковану IgE дегрануляцію опасистих клітин та продукцію цитокінів, а також блокують індуковане алергеном звуження бронхів. Однократне введення акалабрутинібу або інших інгібіторів тирозинкінази Брутона повністю попереджало анафілактичні реакції, опосередковані IgE.
Автори дослідження вважають, що інгібітори тирозинкінази Брутона можуть радикально полегшити життя пацієнтів із алергічними хворобами. Їх доцільно застосовувати не тоді, коли розвиток анафілактичної реакції вже почався (як адреналін), а профілактично – у різних ризикованих ситуаціях для зниження ймовірності анафілактичних реакцій (у відрядженнях, подорожах, під час прийому антибіотиків або проходження курсу антиген-специфічної імунотерапії).
* Roschewski M, Lionakis MS, Sharman JP et al. Inhibition of Bruton tyrosine kinase in patients with severe COVID-19 // Science Immunology, 05 Jun 2020, 5(48): eabd0110. DOI: 10.1126/sciimmunol.abd0110
** Dispenza MC, Krier-Burris RA, Chhiba KD et al. Bruton’s tyrosine kinase inhibition effectively protects against human IgE-mediated anaphylaxis // Journal of Clinical Investigation, June 2, 2020. DOI: 10.1172/JCI138448