Наука

Паразитичний хробак як засіб проти тяжкої хвороби

Наука

Паразитичний хробак як засіб проти тяжкої хвороби

23/06/2020

Паразитичний круглий черв (нематода) Necator americanus може допомогти пацієнтам із розсіяним склерозом – тяжкою автоімунною хворобою, що досі є невиліковною

Розсіяний склероз – захворювання автоімунної природи, що вражає головний та спинний мозок та призводить до порушення багатьох функцій в організмі людини, зокрема, рухових, зорових, чутливості, рівноваги. На сьогодні є ліки, що можуть полегшити стан хворих, але вилікувати розсіяний склероз поки неможливо.

Вчені із Університету Ноттінгему (Велика Британія) встановили, що зараження людини безпечною дозою паразитичної нематоди Necator americanus може пригнічувати надмірну активність імунної системи, що є головною причиною розвитку розсіяного склерозу, полегшувати тяжкість симптомів та зменшувати частоту рецидивів хвороби.

В дослідженні, результати якого були опубліковані в журналі JAMA Neurology*, взяв участь 71 пацієнт із найбільш поширеною формою розсіяного склерозу – рецидивуючо-ремітучий. У цих пацієнтів симптоми, такі як слабкість, порушення зору, запаморочення, зникали, а потім з’являлися знов, частково або повністю. З часом у них може розвинутися вторинно-прогресуючий розсіяний склероз, при якому поступово і незалежно від рецидивів посилюється інвалідизація пацієнта.

Читайте також: Повноцінне життя з розсіяним склерозом

Половина пацієнтів у дослідження отримувала живих нематод – 25 мікроскопічних личинок – на пластирі, що фіксувався на руці. Інші учасники отримували пластир з плацебо. На початку дослідження, а потім регулярно протягом дев’яти місяців, пацієнтам робили МРТ мозку для виявлення пошкоджень, характерних для розсіяного склерозу.

Наприкінці дослідження виявилося, що більше, ніж у половини пацієнтів із групи, що отримувала експериментальне лікування, взагалі не з’явилося нових вогнищ пошкоджень у мозку. У пацієнтів із цієї групи також було виявлено збільшення кількості регуляторних Т-лімфоцитів, які тримають імунну систему під контролем та дефіцит яких спостерігається при розсіяному склерозі.

Підписатися на електронну версію журналу "Фармацевт Практик"

Автори зазначають, що хоча ефект лікування нематодами є значно слабшим, ніж ефект сучасних високотехнологічних дорого вартісних ліків, але є пацієнти, які з різних причин можуть надати йому перевагу. Паразитів легко доставити в організм, де вони можуть жити роками(в тонкому кишечнику) та чинити модулювальну дію на імунні реакції, винні у прогресуванні розсіяного склерозу.

Читайте також: Как «работают» Т-лимфоциты и что делать, если они не справляются?

* Tanasescu R, Tench CR, Constantinescu CS et al. Hookworm Treatment for Relapsing Multiple Sclerosis // JAMA Neurology, Published online June 15, 2020.  DOI: 10.1001/jamaneurol.2020.1118

https://rx.ua
ПЕРЕДПЛАТА
КУПИТИ КНИГИ