Наука

Спека впливає на функції мозку

13/07/2018

Вчені з Гарвардського університету провели експеримент*, який показав, що періоди спеки (heat wave) негативно впливають на когнітивні здібності студентів. Для боротьби з перегріванням, яке може стати хронічною проблемою для багатьох регіонів, клімат яких вважався «помірним», автори пропонують змінити дизайн будівель

Дослідження проводилося протягом періоду спеки в США влітку 2016 р. В досліді взяли участь дві групи студентів: перша включала 24 особи, які протягом 12 діб мешкали в кондиціонованих приміщеннях; друга включала 20 осіб, які провели той самий термін в кімнатах без кондицонерів.

Кожен день студенти обох груп проходили два тести. Перший – Stroop color-word test (STROOP) –  вимірював уважність та швидкість реакції (піддослідні на час визначали колір слів, що з’являлися на екрані комп’ютера). Другий тест – visualaddition/subtraction test (ADD) – містив прості математичні завдання, вирішення яких дозволяло оцінити когнітивні здібності та робочу пам’ять.

Досить передбачувано студенти, які знаходилися в некондиціонованому приміщенні реагували в середньому на 13% повільніше за своїх колег, що жили та працювали в прохолоді.

Рис. Залежність результатів тесту STROOP від температури в приміщенні проживання. (а) вплив на швидкість реакції; (b) вплив на продуктивність (PLOS Medicine)

Читайте також: Человек и жара: физиологическая адаптация человеческого организма к высоким температурам

Автори роботи зазначають, що раніше подібні дослідження проводилися переважно на вразливих групах, зокрема літніх людях. Але наразі виявилося, що проблема «перегріву» мозку характерна й для молоді.

Автори вважають, що для боротися зі спекою не варто розраховувати на кондиціонери, які потребують багато енергії та пов’язані з продукцією парникових газів. Краще змінити технології будівництва, тим більше що проблема високих температур в найближчі десятиріччя буде тільки наростати.

subscribe

Читайте також: Как среда обитания влияет на тело человека?

* Cedeño Laurent GJ, Williams A, Oulhote Y, Zanobetti A. et al. Reduced cognitive function during a heat wave among residents of non-air-conditioned buildings: An observational study of young adults in the summer of 2016 // PLOS Medicine, Published: July 10, 2018. https://doi.org/10.1371/journal.pmed.1002605

https://rx.ua
ПЕРЕДПЛАТА
КУПИТИ КНИГИ