Створено засіб, який знешкоджує 99% штамів ВІЛ
Група вчених із Національного інституту здоров’я (NIH), США, у співробітництві з фармацевтичною компанією Sanofi, сконструювала* антитіло, здатне знешкоджувати 99% штамів вірусу імунодефіциту людини (ВІЛ). Воно складається з трьох антитіл з широкою специфічністю та нейтралізує ВІЛ значно ефективніше, ніж будь-яке відоме природне антитіло. Міжнародне товариство боротьби з СНІДом вже оголосило ці результати «вражаючим проривом»
Людському організму важко боротися з ВІЛ через його надзвичайну мінливість. В організмі одного пацієнта одночасно можуть існувати численні штами збудника. Зокрема через це складно створити вакцину або лікарський засіб проти ВІЛ. Проте в деяких осіб, інфікованих ВІЛ, в організмі утворюються антитіла з широким спектром активності, які можуть знешкоджувати вірусні частинки різних штамів ВІЛ. Нове дослідження Національного інституту здоров’я та Sanofi було спрямовано на те, як найкращим чином використати унікальні властивості цих природних антитіл для лікування та профілактики інфекції.
Читайте також: Атака «клонов»: терапия моноклональными антителами
Завдяки поєднанню трьох різних природних антитіл із широким спектром специфічності в одну гібридну молекулу, вчені змогли досягти небаченої досі ефективності в боротьбі з ВІЛ. Важливо також, що гібридні антитіла вдало знешкоджує частки ВІЛ при застосуванні навіть в невеликих концентраціях.
Новий засіб випробували на мавпах: 24 тваринам ввели антитіла, а потім заразили їх ВІЛ; в жодної тварини інфекція не розвинулась.
На 2018 рік плануються клінічні випробування нового антитіла.
Нагадаємо, що, починаючи з 1996 року, в світі застосовують так звану комбіновану антиретровірусну терапію, яка впливає безпосередньо на ВІЛ, пригнічує розмноження вірусних частинок, сприяє зростанню кількості СД4-лімфоцитів (мішені ВІЛ) та зміцненню імунітету.
За останні десятиріччя було досягнуто великих успіхів у боротьбі з ВІЛ: від впровадження нових варіантів антиретровірусної терапії до просвітницьких кампаній в Африці. Втім, більше 35 млн осіб в світі живе з ВІЛ/СНІД, тому зупинятися в пошуках нових засобів лікування та профілактики інфекції зарано. Тільки в Україні щороку діагностують від 2 до 3 тисяч нових випадків ВІЛ-інфекції
Читайте також: Антитела против бактерий: старая идея, новые технологии
* Ling Xu, Amarendra Pegu, Ercole Rao, Nicole Doria-Rose, et al. (2017) Trispecific broadly neutralizing HIV antibodies mediate potent SHIV protection in macaques // Science , 20 Sep 2017: eaan8630. DOI: 10.1126/science.aan8630