Стимулювати ріст волосся допоможе мікроРНК?
Вчені виявили, що мікроРНК miR-218-5p може стимулювати регенерацію волосяних фолікулів (цибулин) та відновлювати ріст волосся. Це було підтверджено в дослідах на тваринах*, і наразі miR-218-5p розглядається як перспективний кандидат для розробки лікарського засобу
Цикл розвитку волосяних цибулин регулюють клітини дермального гребня. Згідно із сучасними поглядами, при облисінні волосяні фолікули не гинуть, а зменшуються у розмірі («висихають»), а значить їх можна відновити. Американські вчені припустили*, що фолікули можна відновити, оточивши їх новими активними клітинами дермального гребня.
Вчені виростили клітини дермального гребня в культурах – як двомірній (2D), так і тривимірній сферичній на кератиновому каркасі (3D). Ці культури клітин випробували на тваринній моделі регенерації волосся та порівняли їх ефект із міноксидилом – відомим засобом для лікування втрати волосся. Найліпші результати показала сферична 3D-культура клітин термального гребня: вже через 15 днів у мишей спостерігалося відновлення 90% площі волосяного покриття.
Читайте також: Мікроголки — перспективний засіб трансдермальної доставки ліків
Автори зазначають, що сферична 3D-культура клітин найліпше відтворює природне середовище волосяного фолікула та, завдяки кератиновому каркасу, добре тримається в місці введення. Але вирощування клітин для терапії – складна процедура, тому вчені зацікавилися тим, як саме ці клітини впливають на процес росту волосяного фолікула, які сполуки виділяють для регуляції його активності. Зокрема, вони зосередили увагу на регуляторних мікроРНК, які клітини дермального гребня виділяють в екзосомах в середовище і таким чином комунікують із волосяним фолікулом та впливають на експресію генів.
Із сферичної 3D-культури клітин дермального гребня автори виділили мікроРНК miR-218-5p, яка активувала біохімічні процеси, що вели до росту волосяного фолікула. Пригнічення синтезу miR-218-5p в клітинах дермального гребня, навпаки, призводило до втрати волосяним фолікулом його функцій.
Автори вважають, що використання мікроРНК для лікування облисіння значно практичніше та дешевше, ніж клітинна терапія. МікроРНК можна включити у склад кремів або лосьйонів, які легко самостійно наносити на ділянки, де потрібно відновити ріст волосся.
* Shiqi Hu, Zhenhua Li, Halle Lutz et al. Dermal exosomes containing miR-218-5p promote hair regeneration by regulating β-catenin signaling // Science Advances, 2020, 6(30): eaba1685. DOI: 10.1126/sciadv.aba1685