Знайдено зв’язок між тривалістю життя та рівнем заліза в крові
У масштабному дослідженні впливу генів на тривалість життя вчені знайшли зв’язок між високим рівнем заліза в крові та ризиком померти раніше
Тривале здорове життя визначається багатьма чинниками, в тому числі, способом життя, навколишнім середовищем, спадковістю, а також безліччю випадкових подій. Спадковість, тобто гени, визначають тривалість життя та тривалість здорового життя, як вважається, приблизно на 10%. Це означає, що будь-які дослідження зв’язків між генами та тривалістю життя можуть претендувати на достовірність лише за умови великої кількості учасників.
Нещодавно було опубліковано результати дослідження, в якому брали участь близько 1 млн осіб. Його метою був пошук зв’язків між тривалістю життя, тривалістю здорового життя (до появи хронічних хвороб), довгожительством та генами.
Вчені визначили 10 геномних локусів (локус – це «адреса» гена на хромосомі; в одному локусі можуть бути розташовані кілька генів), які впливають на всі три згадані ознаки. Більшість із них пов’язані із серцево-судинними захворюваннями, про деякі відомо, що їх експресія змінюється з віком. Загалом було виявлено 78 генів, роль багатьох з яких у процесі старіння вже встановлена на модельних тваринах і стосується відповіді на пошкодження ДНК, апоптоз, гомеостаз. Знахідкою, що здивувала дослідників, виявилися гени, що відповідають за метаболізм заліза в організмі. Нагадаємо, що залізо входить до складу гема, який своєю чергою, є частиною гемоглобіну еритроцитів – білка, що відповідає за перенесення кисню в організмі.
Читайте також: Истоки мифов о вампирах
Один із авторів дослідження, Пол Тіммерс (Paul R.H.J. Timmers) із Університету Единбургу, зазначає: «Ми були дуже вражені цією знахідкою, адже вона вказує на те, що високий рівень заліза в крові зменшує тривалість здорового життя, і контроль рівня заліза може запобігти віковим пошкодженням… Також ми припускаємо, що наші відкриття щодо метаболізму заліза можуть пояснити, чому велика кількість червоно м’яса в раціоні пов’язана із такими віковими проблемами, як серцево-судинні хвороби».
Рівень заліза в крові, окрім генів, визначається переважно надходженням із їжею. Раніше надлишок заліза вже пов’язували із розвитком деяких вікових хвороб, в тому числі, хвороби Паркінсона, деяких хвороб печінки. З віком залізо починає впливати на здатність організму протидіяти інфекціям.
Автори зазначають, що дослідження впливу обміну заліза на тривалість життя в перспективі можуть стати основою для створення ліків, які шляхом корегування обміну заліза подовжуватимуть людське життя.
Читайте також: Рапамицин — продление жизни или побочные эффекты?
* Timmers P.R.H.J., Wilson J.F., Joshi P.K. et al. Multivariate genomic scan implicates novel loci and haem metabolism in human ageing // Nature Communications, 2020, 11, 3570. https://doi.org/10.1038/s41467-020-17312-3.