Наука

Універсальна вакцина проти грипу успішно пройшла другу фазу випробувань

Наука

Універсальна вакцина проти грипу успішно пройшла другу фазу випробувань

12/03/2020

Універсальна вакцина проти грипу FLU-v, яка зможе на тривалий термін надавати захист від різних штамів вірусу грипу та звільнить від необхідності імунізуватися від сезонних штамів кожного року, схоже, вже майже готова. Вакцина успішно пройшла фази І та ІІ клінічних випробувань та готується до фази ІІІ

У ІІ фазі рандомізованих подвійних-засліплених плацебо-контрольованих клінічних випробувань універсальної вакцини FLU-v взяли участь 175 здорових дорослих добровольців. В результаті було доведено, що вакцина викликає клітинну та гуморальну імунну відповідь, яка зберігається принаймні протягом 6 місяців після імунізації.

Як відомо, для вірусу грипу характерна надзвичайна мінливість. Кожен рік сезонні епідемії грипу спричиняють нові штами вірусу грипу, з якими імунна система населення ще не стикалася та до якою не сформувався імунітет. Епідеміологи повинні заздалегідь передбачити, які штами циркулюватимуть у наступному сезоні, фармвиробники повинні створити, випробувати та зареєструвати відповідні вакцини, а населення має кожного року імунізуватися знов і знов. Не дивно, що вакцина, яка б захищала людину від всіх штамів вірусу грипу та діяла тривалий час є заповітною мрією і лікарів, і пацієнтів.

Читайте також: Чому під час грипу не варто приймати антибіотики?

Численні спроби створити універсальну вакцину переважно були спрямовані на те, щоб індукувати у пацієнта гуморальну імунну відповідь, тобто синтез антитіл, які розпізнаватимуть всі можливі штами вірусу. Але такий підхід все ніяк не давав бажаного результату, отже дослідники зробили ставку на Т-клітинний противірусний імунітет. Таке рішення було прийняте після спалаху пташиного грипу H1N1 у 2009-2010 рр., коли найбільш захищеними виявилися особи із раніше сформованим Т-клітинним імунітетом проти певних ділянок вірусного білка. За допомогою комп’ютерного алгоритму вчені знайшли фрагменти білків оболонки вірусу грипу, які у різних штамів залишаються незмінними (такі фрагменти називають консервативними).

У вакцині FLU-v використані чотири консервативних фрагменти білка оболонки вірусу грипу. Навіть якщо один з них зміниться, інші три залишаться актуальними. Вакцина активує Т-клітинну імунну відповідь людини: Т-клітини розпізнають на вірусній частинці зазначені фрагменти та запускають імунну відповідь, що зупиняє інфекцію .

subscribe

У клінічних випробуваннях ІІІ фази вакцину FLU-v перевірять на здатність захищати від актуальних нині штамів вірусу грипу на великій групі волонтерів. Розробники вірять, що незабаром універсальна вакцина проти грипу нарешті стане реальністю.

* Pleguezuelos O, Dille J, de Groen S et al. Immunogenicity, Safety, and Efficacy of a Standalone Universal Influenza Vaccine, FLU-v, in Healthy Adults: A Randomized Clinical Trial // Ann Intern Med. 2020; [Epub ahead of print 10 March 2020]. doi: https://doi.org/10.7326/M19-0735

На фото: вірус грипу, електронна мікроскопія (Pasieka/Science Source)

https://rx.ua
ПЕРЕДПЛАТА
КУПИТИ КНИГИ