В Китаї зареєстрували унікальний засіб проти хвороби Альцгеймера
Олігоманнат – так називається новий лікарський засіб, нещодавно зареєстрований в Китаї та призначений для терапії хвороби Альцгеймера легкого та середнього ступеня тяжкості. Це виглядає як справжній прорив, адже засоби, які би показали вплив на когнітивні функції пацієнтів з хворобою Альцгеймера, не з’являлися вже 17 років, та й ті, що є, чинять дуже слабку симптоматичну дію
Населення Землі старіє, і поширеність хвороби Альцгеймера набуває катастрофічних масштабів. І наукові установи, і фармкомпанії щорічно витрачають мільярди доларів на розробку ліків проти цього типу деменції, але значних успіхів поки не спостерігається.
На відміну від переважної більшості препаратів, які розробляються для лікування хвороби Альцгеймера, Олігоманнат діє не на нейрони або амілоїд, а на кишковий мікробіом пацієнта. На сьогодні накопичено багато даних щодо взаємодії кишкових бактерій та імунної системи людини. Порушення балансу мікробіоти призводить до розвитку запальних захворювань, а у випадку Альцгеймера – до нейрозапалення та амілоїдозу. Вчені із фармацевтичної компанії Shanghai Green Valley Pharmaceuticals вирішили нормалізувати склад мікрофлори у пацієнтів з хворобою Альцгеймера, постачаючи їй поживні речовини. Олігоманнурарат натрію – це суміш кислих лінійних олігосахаридів з середньою молекулярною масою до 1 кДа, отриманих із бурих водоростей. Вибір цих сполук ґрунтувався на спостереженні, що особи, які регулярно вживають морські водорості, рідше хворіють на Альцгеймера.
Читайте також: Фармацевтична опіка пацієнтів із хворобою Альцгеймера
Механізм дії олігоманнурарату точно не з’ясований. Припускають, що в організмі людини він нормалізує склад мікробіоти кишечника та, можливо, пригнічує надмірну активність метаболітів кишкової мікрофлори, модулює запалення та зменшує відкладення в головному мозку бета-амілоїду та тау-білка.
Ефективність та безпеку Олігоманнату підтвердили клінічні випробування фази ІІІ – рандомізовані, подвійні-засліплені, плацебо-контрольовані, багато центрові – за участю 818 пацієнтів у віці 50-85 років з хворобою Альцгеймера легкого або середнього ступеня тяжкості (загальний бал за шкалою оцінки психічного статусу MMSE 11-26). В групі, яка отримувала Олігоманнат спостерігалося статистично значуще поліпшення когнітивних функцій у порівнянні з групою плацебо – в середньому бал за шкалою MMSE зменшувався на 2,54. Поліпшення ставало суттєвим з четвертого тижні терапії та зберігалося протягом усього дослідження. Профіль безпеки Олігоманнату та плацебо не відрізнявся.
Олігоманнат може бути корисним пацієнтам на перших 4 стадіях зниження когнітивних функції (загалом їх 7), коли пацієнт вже має труднощі з виконанням простих арифметичних дії, не здатний керувати фінансами, має погіршення короткочасної пам’яті. Але при втраті здатності обслуговувати себе Олігоманніт вже не виправить ситуацію. Також відсутні дані, чи може препарат попереджати розвиток хвороби Альцгеймера.
В Китаї препарат стане доступним вже в цьому році, а для реєстрації в інших країнах планується в 2020 р. розпочати клінічні дослідження фази ІІІ із залученням великої кількості пацієнтів із Європи, Америки, Азії. Проте, варто зазначити, що світова спільнота скептично поставилася до китайського рецепту лікування хвороби Альцгеймера. Експерти вказують на те, що поліпшення когнітивних показників не таке вже й разюче, що випробування тривали недостатньо довго і що взагалі до Китаю є багато питань щодо дотримання міжнародних стандартів клінічних випробувань та якості лікарських засобів.
Читайте також: Догляд за особами з хворобою Альцгеймера