У пошуках засобів лікування гострого інсульту
Американські вчені отримали вражаючі результати у лікуванні тяжких наслідків мозкового інсульту. За допомогою екзосом – мікроскопічних пухирців, які беруть участь в обміні клітин інформацією, їм вдалося* досягти повного відновлення пошкоджених тканин мозку на моделі тяжкого ішемічного інсульту у свині
Незважаючи на величезну (більше 400 за останні 20 років) кількість клінічних досліджень лікарських засобів для терапії ішемічного інсульту, одиниці були схвалені до клінічного використання, а інсульт залишається однією з основних причин смерті та інвалідизації людей у всьому світі.
При гострому інсульті через нестачу кисню мільйони клітин мозку майже миттєво зазнають необоротних пошкоджень. А сигнали, які поширюють ці клітини, можуть завдати шкоди ще мільйонам здорових клітини навколо вогнища інсульту. Як показали вчені з вчені з UGA’s Regenerative Bioscience Center, припинити ці небезпечні сигнали здатні екзосоми, введенні внутрішньовенно пацієнту з гострим інсультом. Екзосоми вважаються потужними медіаторами віддалених міжклітинних комунікації, які можуть змінювати стан та поведінку клітин, зокрема клітин пухлин.
Вчені з UGA’s Regenerative Bioscience Center досліджували за допомогою МРТ зв’язок між зміщенням центральних структур мозку та функціональними результатами при гострому інсульті. На тваринних моделях гострого ішемічного інсульту вони встановили, що гостре аксіальне та корональне зміщення центральних структур мозку протягом 24 год після інсульту асоційоване зі зменшеною виживаністю та відновленням функцій, а також корелює з гострими та хронічними порушеннями ходьби та поведінки через 1 добу та 84 доби після події. Автори дослідження вважають, що МРТ-оцінка зміщення центральних структур мозку може бути біомаркером для передбачення клінічного результату та планування лікувальних та реабілітаційних заходів у пацієнтів з гострим ішемічним інсультом.
Введення тваринам зі зміщенням центральних структур мозку внаслідок інсульту екзосом, отриманих із нервових стовбурових клітин, порушувало описану кореляцію: їх клінічний результат та прогноз покращувалися, незалежно від тяжкості зміщення центральних структур мозку.
Докладніше про екзосоми читайте: Экзосомы – клеточные «почтальоны»
Автори роботи вважають, що при плануванні лікування у пацієнтів з гострим інсультом надзвичайно важливим є індивідуальний підхід, що швидкий метод оцінки стану та прогнозу конкретного пацієнта може поліпшити результати лікування і що ступінь зміщення центральних структур мозку як раз і є таким надійним ефективним та добре відтворюваним методом.
Що стосується терапії екзосомами, то автори планують в 2021 р. розпочати клінічні випробування нейронних екзосом як засобу терапії пацієнтів з гострим ішемічним інсультом.
* Spellicy SE, Kaiser EE, Bowler MM et al. Neural Stem Cell Extracellular Vesicles Disrupt Midline Shift Predictive Outcomes in Porcine Ischemic Stroke Model // Transl. Stroke Res, 06 December 2019. doi: 10.1007/s12975-019-00753-4.