Наука

В США вперше схвалили препарат для РНК-терапії

14/08/2018

FDA дозволило використання першого препарату на основі малих РНК, що інтеферують (міРНК, англ. siRNA – small interfering RNA). Також це перший лікарський засіб для лікування рідкої полінейропатії дорослих, спричиненої спадковим транстиретиновим амілоїдозом (hATTR). Новий препарат Онпаттро (патисиран) інактивує дефектний ген білка транстиретина

Новий препарат є справжнім проривом в лікуванні спадкових хвороб: він впливає на причину захворювання – дефектний ген, а не тільки симптоми. Спадковим транстиретиновим амілоїдозом хворіє близько 50 тис. осіб в світі. При даній патології через мутацію в гені білка транстиреїну відбувається патологічне накопичення білкових волокон (амілоїду) в органах та тканинах, переважно в периферичній нервовій системі. Це призводить до втрати чутливості, болі, порушенню рухливості кінцівок. Відкладення амілоїду може також впливати на роботу серця, нирок, очей, шлунково-кишкового тракту.

Новий лікарський засіб містить міРНК, які блокують синтез дефектного транстиреїну та таким чином припиняють нагромадження амілоїду в тканинах пацієнта. МіРНК запаковані в наночастки, які інфузійно вводять в печінку хворих.

subscribe

Ефективність Онпаттро була доведена в клінічних дослідженнях* за участі 225 пацієнтів, 148 з яких отримували експериментальне лікування – інфузії препарату один раз на три тижні протягом 18 місяців, а 77 отримували плацебо. Пацієнти з першої групи мали кращі результати лікування, зокрема силу м’язів, чутливість кінцівок, а також загальні показники (атеріальний тиск, серцеві показники, травлення) у порівнянні з групою плацебо. Особи, які отримували Онпратто краще вправлялися з ходьбою та повсякденними справами, мали кращий нутритивний статус.

Читайте також: Есть ли смысл в разработке антисенсов?

Більшість побічних ефектів Онпратто були реакцією на інфузію (припливи жару, нудота, біль в спині або животі, утруднене дихання, головний біль. Для попередження цих реакцій всі пацієнти отримували премедікацію кортикостероїдами, ацетамінофеном та антигістамінними засобами. Також при використанні Онпратто відмічалися реакції з боку очей та зниження рівня вітаміну А в сироватці крові, що компенсували його додатковим щоденним прийомом.

* Adams D, Gonzalez-Duarte A, O’Riordan WD et al. Patisiran, an RNAi Therapeutic, for Hereditary Transthyretin Amyloidosis // Engl J Med, 2018, 379: 11-21. DOI: 10.1056/NEJMoa1716153

На фото: РНК (Yu Xu, Laura Ganser, Megan Kelly, Hashim M Al-Hashimi, Nature Structural and Molecular Biology, 2018).

https://rx.ua
ПЕРЕДПЛАТА
КУПИТИ КНИГИ