Вакцини на основі гідрогелю ефективніші за звичайні
Вакцина на основі гідрогелю у випробуванні на тваринах показала вищу ефективність, ніж звичайна рідка: гідрогель забезпечував довшу активність вакцини в організмі господаря та, відповідно, інтенсивнішу імунну відповідь на неї
Деякі традиційні рідкі вакцини мають важливий недолік – після потрапляння в організм вони досить швидко руйнуються. Якщо при захворюванні збудник в організмі розмножується і знаходиться в організмі тривалий час (зазвичай кілька тижнів), то під час вакцинації антигени (ослаблені збудники або їх компоненти) активні лише протягом кількох днів. Це, звісно, негативно впливає, на потужність імунної відповіді. Аби подовжити час активності вакцини фахівці зі Стенфордського університету (США) спробували використати в якості основи для вакцини гідрогель*.
Читайте також: Гідрогелі: від підгузків до штучних органів
Вчені створили гідрогель із наночастинками біосумісного полімеру та змішали його з вірусними антигенами та ад’ювантом, що посилює імунну відповідь. Отриманий вакцинний препарат ввели підшкірно мишам. Вакцина спричинила місцеве запалення, що сприяло скупченню імунних клітин, та протягом кількох днів повільно вивільняла активні компоненти. Це дозволило тваринам виробити більше антитіл із значно вищою спорідненістю до антигенів у порівнянні з контрольними тваринами, які отримали стандартну рідку вакцину.
На наступному етапі випробувань вчені досліджуватимуть здатність гідрогелевої вакцини захищати господаря від відповідного збудника.
* Roth GA, Gale EC, Alcántara-Hernández M et al. Injectable Hydrogels for Sustained Codelivery of Subunit Vaccines Enhance Humoral Immunity // ACS Cent. Sci., Publication Date:September 16, 2020. https://doi.org/10.1021/acscentsci.0c00732