Вітамін D варто викреслити з протоколів: опубліковано дані нового мета-аналізу
Всупереч сучасним медичним протоколам, вживання вітаміну D не підвищує мінеральну щільність кісток та не попереджає переломи. Такий висновок зробили автори великого мета-аналізу, опублікованого в журналі The Lancet Diabetes and Endocrinology*
Вживання вітаміну D наразі рекомендують особам похилого віку для покращення стану кісток. Проте нещодавно були опубліковані дані мета-аналізу 81 рандомізованого дослідження, згідно з якими вітамін D не знижує частоту переломів та падінь та не підвищує мінеральну щільність кісток на 15% (клінічно значимий поріг). При цьому немає різниці між прийомом вітаміну D у низькій дозі та високій. Ці результати можуть бути підставою для перегляду існуючих клінічних рекомендацій.
Виключенням є вживання вітаміну D для попередження рахіту та остеомаляції в групах ризику, в яких дефіцит вітаміну D може бути пов’язаний з тривалою відсутністю сонячного опромінення.
Останнє велике мета-дослідження доцільності прийому вітаміну D робили в 2014 р. З того часу доказова база збільшилася майже вдвічі.
Традиційно вітамін D рекомендують людям похилого віку для попередження остеопорозу. Крім того, наприклад, у Великий Британії Міністерство охорони здоров’я і соціального захисту радить всім приймати вітамін D протягом зимових місяців.
* Mark J Bolland, Andrew Grey, Alison Avenell. Effects of vitamin D supplementation on musculoskeletal health: a systematic review, meta-analysis, and trial sequential analysis // The Lancet Diabetes and Endocrinology, Published:October 04, 2018. DOI:https://doi.org/10.1016/S2213-8587(18)30265-1