Якщо додати в каву цинку? або Як посилити антиоксидантний захист
Знайдено молекулу, яка допоможе захиститися від окислювального стресу. Останній, як відомо, значною мірою відповідальний за старіння організму та впливає на тривалість життя
Цинк – мікроелемент, який важливий для багатьох процесів в людському організмі. Виявилося*, що цинк в комплексі з гідрохіноном, який міститься в поліфенолах вина, кави, шоколаду, чаю, протидіє супероксидній відповіді на окислювальний стрес.
Супероксидний радикал (йон кисню з неспареним електроном) – побічний продукт клітинного дихання, який може пошкоджувати в організмі власні молекули – білки, ліпіди, нуклеїнові кислоти. Вважається, що супероксидний радикал бере участь в процесах старіння організму, а також у розвитку запалення та багатьох захворювань, зокрема раку та нейродегенеративних хвороб.
Гідрохінон сам по собі не здатний знешкодити супероксидний радикал. Але при його поєднанні із цинком утворюється комплекс, який імітує фермент супероксиддисмутазу – антиоксидантний фермент, що захищає організм від високотоксичних кисневих радикалів.
Це вперше, коли функція супероксиддисмутази виконується без участі перехідного металу-кофактора – марганцю, заліза, міді або нікелю. Ці метали чинять антиоксидантний ефект, але при збільшенні концентрації, навпаки, можуть самі викликати окислювальний стрес. Цинк значно менш токсичний, ніж вказані перехідні метали, що дозволяє використовувати його при створенні ліків або харчових добавок зі значно меншим ризиком розвитку побічної дії.
Також виглядає логічним додавати цинк в їжу, яка природно містить гідрохінон, наприклад, в шоколад, чай або каву. З вином складніше – алкоголь може нівелювати всі позитивні ефекти цинку та поліфенолів.
Докладніше про біологічну роль цинку та продукти, багаті на цей мікроелемент, читайте: Цинк — диета молодости
* Ward MB, Scheitler A, Yu M et al. Superoxide dismutase activity enabled by a redox-active ligand rather than metal // Nature Chemistry, Published: 01 October 2018. doi: 10.1038/s41557-018-0137-1.