За адаптацію до холоду європейці «платять» схильністю до мігрені
Вчені знайшли* варіант гена, який одночасно допомагає людині пристосуватися до холодного клімату та підвищує ризик розвитку мігрені. Цей генетичний варіант розповсюджений серед жителів Північної Європи.
Підвищену схильність людини до мігрені визначають кілька генів. Один з них був описаний в нещодавньому дослідженні німецьких та британських вчених. Вони виявили, що варіант цього гена зустрічається частіше серед жителів Північних країн Європи, ніж на півдні Старого Світу або в Африці, і визначає характер роботи холодового рецептора TRM8. Тобто особливий варіант цього гена допоміг предкам сучасних північних європейців адаптуватися до холодного клімату, а головний біль став побічним ефектом такої адаптації.
Читайте также: Человек и холод: 9 фактов о переохлаждении
Рецептор TRPM8, як і ніші терморецептори, сприймає температурні сигнали навколишнього середовища та допомагає підтримувати оптимальну температуру тіла. Зокрема цей рецептор відповідає за реакцію на холод людського ока.
Автори роботи вивчали дані міжднародних проектів «1000 геномів» та Simons Genome Diversity Project (SGDP), в рамках яких секвеновано геноми людей із різних популяцій по всьому світу. Вони порівнювали розповсюдженість двох варіантів гена рецептора TRPM8: «старий» варіант переважав в Африці, а «новий» мутантний – в Європі. Останній знайшли у 80% жителів Фінляндії та лише у 5% жителів Нігерії. Комп’ютерний аналіз показав, що «новий» ген з’явився у людей ще до виходу з Африки, але закріпився вже після переселення до холодних регіонів.
Читайте также: Холодовая аллергия: часто задаваемые вопросы
Наявність «нового» варіанту гена TRPM8 – фактор ризику розвитку мігрені. Вчені вважають, що це просто неприємний побічний ефект роботи гена TRPM8, який між іншим може пояснити, чому європейці страждають мігренню частіше, ніж вихідці з Африки або Південно-Східної Азії.
* Felix M. Key , Muslihudeen A. Abdul-Aziz, Roger Mundry, Benjamin M. Peter, et al. Human local adaptation of the TRPM8 cold receptor along a latitudinal cline // PLoS Genet, 2018, 14(5): e1007298. https://doi.org/10.1371/journal.pgen.1007298