Наука

Жир замість метастазів: вчені перетворили ракові клітини на жирові

Наука

Жир замість метастазів: вчені перетворили ракові клітини на жирові

16/01/2019

Вчені втрутилися в процес диференціації клітин пухлини молочної залози та спрямували їх на шлях адипогенезу – утворення жирових клітин. Запропонований метод виглядає перспективним щодо попередження процесу метастазування

Під час ембріонального розвитку та загоєння ран клітини епітелію змінюють свій фенотип та перетворюються на так звані мезенхімальні клітини, які, в свою чергу, можуть розвиватися в потрібні  організму тканини. Цей процес називають епітеліально-мезенхімальним переходом. Існує також зворотній шлях змін клітинного фенотипу – мезенхімально-епітеліальний перехід. Обидва типи переходів використовують ракові клітини для розповсюдження по організму та утворення метастазів.

Вчені дослідили можливості впливу на ці перетворення в раковій клітині задля протидії процесу метастазування. Вони імплантували мишам людську пухлину – агресивну форму раку молочної залози, та ввели тваринам два препарати: протидіабетичний засіб розіглітазон та протираковий засіб траметиніб. В результаті, коли ракові клітини намагалися змінити фенотип через епітеліально-мезенхімальним або мезенхімально-епітеліальний перехід, вони з ракових перетворилися на жирові. Тобто ліки направили клітини по шляху адипогенезу. Не всі ракові клітини перетворилися на жирові, але ті, що перетворилися, такими й залишилися та при цьому припинили ділитися.

В експериментах на моделі раку молочної залози у мишей автори довели, що «адипогенна терапія» із застосуванням розіглітазону та траметинібу ефективно протидіє інвазії та розповсюдженню ракових клітин та формуванню метастазів.

subscribe

Обидва лікарських засоби вже схвалені FDA, що може значно пришвидшити початок клінічних випробувань їх комбінації для протидії утворенню метастазів.

Наразі автори вивчають, чи працює нове лікування разом із хіміотерапією та чи можна його застосовувати при інших типах раку.

Читайте також: Предложен простой тест для диагностики всех типов рака

* Ishay-Ronen D, Diepenbruck M, Kalathur RKR et al. Gain Fat—Lose Metastasis: Converting Invasive Breast Cancer Cells into Adipocytes Inhibits Cancer Metastasis // Cancer Cell, 2019, 35(1): P17-32.E6. DOI:https://doi.org/10.1016/j.ccell.2018.12.002

https://rx.ua
ПЕРЕДПЛАТА
КУПИТИ КНИГИ