Наука

Знайдено природний ліпід з потужною протизапальною дією

Наука

Знайдено природний ліпід з потужною протизапальною дією

10/07/2018

Дослідники з Національного інституту здоров’я (США) вивчили* властивості  ліпіду, який виділяє збудник туляремії Francisella tularensis підвид tularensis (Ftt). Виявилося що він порушує імунну відповідь хазяїна при інфекції F. tularensis і таким чином сприяє розвитку захворювання. З іншого боку, було показано, що цей ліпід може бути використаний в клінічній практиці для пригнічення запалення при вірусних або бактеріальних захворюваннях

Ліпід фосфатидилетаноламін (ФЕ) присутній в різних бактеріях, однак ФЕ з F. tularensis має структурні особливості (ацильні ланцюги C24:0 and C10:0). В дослідах на культурах клітин було виявлено, що ФЕ зменшує запалення, спричинене збудником туляремії та вірусом гарячки денге.

Туляремія – небезпечна зоонозна інфекція, яка зазвичай передається людині від тварин через укус комарів, кліщів, жалячих мух. Наразі туляремія успішно лікується антибіотиками, але хворобу буває важко діагностувати через здатність збудника пригнічувати імунітет. Гарячку денге, яку переносять переважно комарі Aedes aegypti, рідко призводить до смертельного результату, але має важкий перебіг при відсутності специфічного лікування.

subscribe

Через те, що отримання ФЕ з протизапальними властивостями з природного джерела – збудника туляремії – є небезпечним, вчені синтезували відповідні ліпіди для подальшого вивчення. Протизапальний ефект останніх був доведений на культурах клітин людей та мишей.

Вчені планують дослідити механізми пригнічення імунної відповіді при інфекції F. tularensis, а також розробити на основі фосфотидилетаноламіну зі збудника туляремії потужний протизапальний засіб.

* Ireland R, Schwarz B, Nardone G, Wehrly TD et al. Unique Francisella Phosphatidylethanolamine Acts as a Potent Anti-Inflammatory Lipid // Journal of Innate Immunity, Published online: July 03, 2018. DOI: 10.1159/000489504

На фото: збудник туляремії  Francisella tularensis; 3D ілюстрація.

https://rx.ua
ПЕРЕДПЛАТА
КУПИТИ КНИГИ