Наука

Знайдено вагомий фактор ризику шизофренії

06/12/2018

Причини розвитку шизофренії досі залишаються таємницею. Однак нещодавні дослідження датських та австралійських вчених мають шанс трошки прояснити це питання. Виявилося, що підвищеним ризиком розвитку шизофренії протягом життя асоційований із низьким рівнем вітаміну D в організмі дитини при народженні

Всім відомо, що дефіцит вітаміну D у дітей спричинює порушення розвитку опорно-рухового апарату, зокрема, виникнення рахіту. Також всі знають, що вітамін D3 синтезується в шкірі людини під впливом сонячних променів. Тому дефіцит вітаміну D частіше зустрічається серед жителів регіонів з малою кількістю сонячних днів, а також дітей, що народилися в холодну пору року.

До того ж встановлено, що недостатня кількість сонячного світла може підвищувати ризик розвитку шизофренії – психічного захворювання, що характеризується розладом розумових процесів. Це наштовхнуло вчених на думку, що з розвитком шизофренії пов’язаний дефіцит вітаміну D.

Вчені дослідили 2602 жителів Данії, які народилися в період з 1981 по 2000 рік, у половини з яких була діагностована шизофренія. Друга половина учасників дослідження служили контрольною групою. Для кожного враховували: стать, вік, рік та місяць народження, історію психічних захворювань в родині, вік, коли було діагностовано шизофренію, вік батька й матері на момент народження дитини, вага при народженні, місце проживання тощо. Рівень вітаміну D в крові на момент народження оцінювали за рівнем в плазмі прегормону 25-гідроксихолекальциферолу (25(HO)D). Також проводився розрахунок генетичного ризику розвитку шизофренії на основі аналізу ДНК учасників.

subscribe

З’ясувалося, що діти з недостатнім рівнем вітаміну D в крові при народженні частіше страждали на шизофренію у дорослому віці. Найчастіше дефіцит вітаміну D спостерігався у дітей, які народилися весною або взимку, а саме в цю пору народжується більшість дітей з високим ризиком розвитку шизофренії в подальшому житті.

Автори зазначають, що рівень вітаміну D в організмі дитини при народженні може бути важливим біомаркером при оцінюванні ризику шизофренії.

В майбутньому планується дослідити вплив на розвиток захворювання рівню вітаміну D в організмі матері в період вагітності.

* Darryl W. Eyles, Maciej Trzaskowski, Anna A. E. Vinkhuyzen et al.  The association between neonatal vitamin D status and risk of schizophrenia // Scientific Reports, 2018, 8, Article number: 17692.

 

https://rx.ua
ПЕРЕДПЛАТА
КУПИТИ КНИГИ