Наука

Потужний знеболювальний засіб знайшли в отруті павука

Наука

Потужний знеболювальний засіб знайшли в отруті павука

24/04/2020

Світ конче потребує потужних знеболювальних, які б на відміну від опіоїдів не викликали залежності та тяжкої побічної дії. Перспективним кандидатом на цю роль можна вважати сполуку, виділену із отрути павука тарантула, відомого як китайський птахоїд

Отрута тварин – дуже складна суміш, яка може містити сотні біологічно-активних компонентів. І людство намагається з цього скористатися. Так, наприклад 1 1970-ті із отрути бразильської гримучої змії було виділено всім відомий антигіпертензивних засіб каптоприл. Каптотприл став першим представником класу інгібіторів ангіотензинперетворювального ферменту – групи препаратів, які лежать в основі лікування без яких важко уявити сучасну фармакотерапію артеріальної гіпертензії, серцевої недостатності та інших серцево-судинних хвороб.

Звичайно, отрути ретельно також вивчають  дослідники, які полюють за знеболювальними засобами. Так, вчені із університету Квінсленда шукають заміну опіоїдам у боротьбі з нейропатичним болем, який, як відомо, дуже складно піддається лікуванню. Важливо, наприклад, що тяжкий нейропатичний біль, що є побічним ефектом хіміотерапії, може ставати причиною відмови пацієнта від лікування.

Опіоїди є потужними знеболювальними, але вони можуть викликати залежність та мають побічні ефекти (нудота, закреп тощо).

Вчені виявили мішень для фармакологічних впливів – натрієвий канал 1,7, та почали шукати молекули, які б з ним специфічно взаємодіяли. Кандидатом на взаємодію виявився компонент отрути китайського птахоїда Cyriopagopus schmidti, так званий хувенотоксин-IV (Huwentoxin-IV). Його потрібно було модифікувати таким чином, щоб він високоселективно блокував лише канал 1,7 та не впливав на інші типи натрієвих каналів. В іншому випадку токсин чинив би надто багато побічних ефектів. Вченим з Квінсленду це вдалося: вони таким чином змінили хуенотоксин-IV, що при введенні мишам він мав потужний знеболювальний ефект без помітної побічної дії*.

Автори дослідження не можуть пояснити, навіщо павуку, що прагне знерухоміти жертву, блокувати саме ці натрієві канали, але взагалі отрута чинить дуже багатогранну дію на безліч біохімічних шляхів в організмі жертви.

Підписатися на електронну версію журналу "Фармацевт Практик"
Автори також заспокоюють, що у разі вдалих випробувань хувенотоксину та його виходу на фармринок, павучі ферми не знадобляться, адже токсин будить отримувати синтетичним шляхом або біотехнологічним – у генетично-модифікованих бактеріях-продуцентах.

Читайте також: Обґрунтування принципів раціонального харчування при больовому синдромі

* Agwa AJ, Tran P, Mueller A, Tran HNT et al. Manipulation of a spider peptide toxin alters its affinity for lipid bilayers and potency and selectivity for voltage-gated sodium channel subtype 1.7 // The Journal of Biological Chemistry, 2020, 295, 5067-5080. doi: 10.1074/jbc.RA119.012281

На фото під заголовком: тарантул птахоїд (Edgar Stich/iNaturalist, CC-BY-NC)

https://rx.ua
ПЕРЕДПЛАТА
КУПИТИ КНИГИ