Частка української продукції на фармринку зростає
Олексій Соловйова, голова Державної служби України з лікарських засобів, розповів про діяльність Держлікслужби у 2011 році на прес-конференції „Фармацевтичний ринок України: якісні ліки – захищений пацієнт?”. Він, зокрема, торкнувся питань імпортозаміщення на українському фармацевтичному ринку, впровадження вимог Належної дистриб’юторської практики та боротьби з фальсифікацією лікарських засобів.
За даними Держлікслужби, у 2011 році обсяг ринку лікарських засобів України збільшився на 17% і становить 23 млрд грн, або 1,21 млрд упаковок, в тому числі 800 млн упаковок вітчизняного виробництва. Таким чином, частка українських препаратів на ринку сягає 28% у грошовому вираженні та майже 65% – в упаковках.
– На дві третини потреби громадян у лікарських засобах забезпечують 116 вітчизняних підприємств з діючими ліцензіями, – наголосив О. Соловйов. – Уперше за всю історію України чотири українські виробники увійшли до ТОП-10 за результатами продажів, а саме „Фармак”, „Дарниця”, „Артеріум” і „Здоров’я”. Частка вітчизняної продукції збільшилася, зокрема, завдяки тому, що середньостатистична вартість упаковки українського препарату становить 8,5 грн, тоді як імпортної – 38,5 грн.
О. Соловйов торкнувся державного контролю. Так, у 2011 році Держлікслужбою України було прийнято 412 рішень про повну заборону реалізації, запобігання та застосування неякісних, незареєстрованих та фальсифікованих лікарських засобів. За цей час було утилізовано або повернено постачальнику понад 3,5 млн упаковок на суму 35 млн грн. Найчастіше підроблюють ті препарати, що найбільше рекламуються. За словами О. Соловйова, частка фальсифікованих препаратів на ринку нині не перевищує 1%. Держлікслужбою також здійснено перевірки на підприємствах інших країн – експортерів лікарських засобів в Україну.
– Підприємства Індії традиційно лідирують серед виробників з найбільшою часткою заборонених ліків, – зазначив О. Соловйов. – Загалом, за результатами інспектування виробників у країнах Південно-Східної Азії, до 70% з них не відповідають вимогам Належної виробничої практики.
Поза увагою голови Держлікслужби не залишився й роздрібний сектор фармринку України. За останній рік кількість аптечних кіосків зменшилася на 1500 одиниць, а аптек стало більше на 1200.
– На місці аптечних кіосків, там де це можливо, відкриваються аптеки, – сказав він. – В цілому по Україні навантаження на одну аптеку становить 2290 осіб, у сільській місцевості – 3150. Завдяки змінам у законодавстві кількість аптек на селі збільшилася, але залишається недостатньою. До вирішення цього питання ми підходимо комплексно: надаємо спеціальні умови ведення бізнесу та розглядаємо можливість залучення приватних інвесторів для відкриття нових аптек.
Загалом, в Україні помітною стала тенденція наближення до європейської моделі роздрібної торгівлі ліками: 1 виробник – 1 дистриб’ютор – 1 аптека – 1 кінцевий споживач. За словами О. Соловйова, запровадження європейської моделі дозволяє поліпшити обслуговування споживачів ліків за рахунок зменшення кількості посередників. До того ж знижується ризик потрапляння в обіг неякісної продукції та здешевлюються препарати, представлені на ринку. Для підвищення якості надання фармацевтичних послуг нині розробляються вимоги Належної аптечної практики.
Олеся Брязгунова