Новини

До 75-річчя Валентина Петровича Черних

05/01/2015

2015 рік знаменний для ректора Національного фармацевтичного університету Валентина Черних, чл.-кор. НАН України, д-ра фарм. наук, д-ра хім. наук, проф., лауреата Державної премії України. В цьому році йому виповнюється 75 років, крім того, 50 років науково-педагогічної та громадської діяльності і 35 років на посаді ректора

Валентин Петрович Черних пройшов шлях від студента, аспіранта, Chernykh_Vасистента, доцента, професора, завідувача кафедри, декана, проректора з навчальної роботи до ректора НФаУ. Півстоліття життя віддано підготовці фахівців фармацевтичної галузі, наукових і науково-педагогічних кадрів, перебудові та реорганізації НФаУ — головного фармацевтичного ВНЗ України, реформуванню вищої фармацевтичної освіти та фармацевтичної галузі України. Під керівництвом видатного організатора Харківський фармацевтичний інститут, в якому навчалися 1600 студентів за однією спеціальністю «фармація» та працювали 6 докторів і 73 кандидати наук, виріс в унікальний науково-освітній комплекс — Національний фармацевтичний університет, в якому сьогодні навчаються 17 500 студентів за 14 спеціальностями та здійснюють науково-педагогічну діяльність 110 докторів і 500 кандидатів наук, середній вік яких становить 45 років. У 1991 р. Харківський фармацевтичний інститут одним із перших серед 900 ВНЗ отримав статус акредитованого на союзному рівні, у 1999 р. у першій п’ятірці ВНЗ України набув статусу національного, став другим національним ВНЗ у м. Харкові.

Під керівництвом В.П. Черних здійснено кадровий «прорив» в НФаУ: з 1980 р. підготовлено більше 130 докторів і близько 650 кандидатів наук. Згідно з рейтингом ЮНЕСКО, серед 200 кращих університетів України НФаУ має один із найвищих показників якості науково-педагогічного потенціалу — 94%. За останні 15 років у НФаУ відкрито 13 нових спеціальностей, Інститут підвищення кваліфікації спеціалістів фармації, коледж. Протягом усього періоду управління університетом В.П. Черних досягнуто стабільного фінансового становища ВНЗ, створено ефективну систему соціального захисту співробітників і студентів. НФаУ посідає лідерські позиції в Україні, в національному рейтингу знаходиться на другому місці серед 18 медичних навчальних закладів і на третьому — серед харківських університетів, є флагманом фармацевтичної освіти серед навчальних закладів країн СНД. НФаУ нагороджений Почесною грамотою Кабінету Міністрів України за вагомий внесок у розвиток медичної та фармацевтичної науки і освіти. Це університет європейського рівня, визнаний у світі, є дійсним членом міжнародних фармацевтичних та освітніх асоціацій. У 2013 р. НФаУ приєднався до Великої Хартії університетів. Спеціалізований ВНЗ забезпечує комплексну підготовку фахівців високої якості за всіма напрямами фармацевтичної галузі. У його аудиторіях отримали вищу фармацевтичну освіту понад 50 тис. фахівців, серед яких більш як 6 тис. магістрів фармації з 82 країн світу. Підготовка фахівців для зарубіжжя — це вагомий чинник підвищення міжнародного іміджу нашої держави та освіти.

З метою реалізації державної кадрової політики в галузі В.П. Черних запропонував систему підготовки фахівців «на місцях» шляхом відкриття мережі з 20 фармацевтичних факультетів при медичних ВНЗ і забезпечення їх науково-педагогічними кадрами та навчально-методичною літературою. В університеті здійснюється підготовка науково-педагогічних кадрів для фармацевтичних факультетів ВНЗ, закладів практичної фармації України та зарубіжних країн.

Вперше в системі фармацевтичної освіти України створено навчально-методичні комплекси навчальної літератури з усіх дисциплін обсягом понад 2 тис. найменувань. Навчальний процес на 100% забезпечений навчально-методичною літературою на державній та іноземних мовах, якою користуються всі фармацевтичні факультети України та деяких країн СНД. Наукова спадщина університету — це понад 490 підручників і навчальних посібників, 300 монографій, більш як 1500 охоронних документів на винаходи. Вченими НФаУ розроблено і впроваджено у виробництво 261 новий лікарський препарат.

В.П. Черних — ініціатор і один із авторів розробки Концепції розвитку фармацевтичної галузі та освіти України, розширення спектра спеціальностей для фармацевтичної галузі, основоположник новітнього напряму в фармації: фармацевтичної опіки хворих, системи контролю якості ліків, у т.ч. впровадження біоеквівалентності на засадах належної клінічної практики відповідно до світових вимог.

Для підвищення авторитету та визнання на державному рівні фармацевтичної галузі з ініціативи та за безпосередньої участі Валентина Петровича в Україні встановлено професійне свято — День фармацевтичного працівника (1999 р.), запроваджено нову державну нагороду — почесне звання «Заслужений працівник фармації України» (2005 р.), прийнято Етичний кодекс фармацевтичного працівника України (2010 р.), створено першу в світі «Фармацевтичну енциклопедію» (перше видання вийшло в 2005 р., друге – у 2010 р.). Під безпосереднім керівництвом В.П. Черних культурна скарбниця Харківщини збагачена унікальною скульптурною композицією «Фармація у віках», що є першим у світі пам’ятником фармацевту. В.П. Черних став ідеологом зміцнення галузі та організатором проведення на базі університету V, VI і VII Національних з’їздів фармацевтів України, а також створення Фармацевтичної асоціації України.

В.П. Черних — видатний вчений в галузі органічної хімії, праці якого широко відомі науковій спільноті України і зарубіжжя, автор 1200 наукових праць, серед яких підручник «Органічна хімія» в 3 томах, удостоєний у 2000 р. Державної премії України в галузі науки і техніки, який є першим підручником для вищої фармацевтичної освіти України. Засновано новий науковий напрям — синтез біологічно активних речовин — похідних дикарбонових кислот, створення на їх основі різних гетероциклічних структур і дослідження шляхів циклізації поліфункціональних реагентів в ансамблі гетероциклов. Новизну і пріоритетність наукових досліджень підтверджують 142 патенти України та Росії і 348 авторських свідоцтв. Більше 40 років вчений віддав підготовці докторів і кандидатів наук, створив вітчизняну школу хіміків-синтетиків, у рамках якої підготував понад 60 докторів і кандидатів наук, а також (особисто та з учнями) розробив 21 лікарський препарат.

За підсумками багаторічних наукових досліджень у галузі синтезу біологічно активних речовин у 1997 р. професор В.П. Черних був обраний член-кореспондентом НАН України. В історії фармації України ця подія стала першим прикладом представництва фармації в академічній науці. За наукові досягнення Президія АН України нагородила В.П. Черних почесним знаком НАНУ в 2013 р.

В.П. Черних — відомий державний і громадський діяч, ініціатор видання 7 наукових журналів ВАК України. Протягом 30 років працював в Експертних радах ВАК СРСР та України. На даний час Валентин Петровичочолює республіканську Проблемну комісію «Фармація» МОЗ України, є головою Науково-методичної комісії з фармації МОН України, членом вченої ради ДП «Державний Фармакологічний центр» МОЗ України, членом Президії Фармакопейного комітету МОЗ України, членом вченої медичної ради МОЗ України, членом бюро Державного фармакологічного центру з реєстрації ЛЗ і ЛП, членом секції хімії та хімічної технології Комітету з Державних премій в галузі науки і техніки, членом колегії Держінспекції з контролю якості лікарських препаратів МОЗ України. В.П. Черних — Віце-президент Фармацевтичної асоціації України, Президент Фармацевтичної асоціації Харківщини. Його було обрано депутатом Київської районної ради народних депутатів м. Харкова (1986 р.) і міської Ради народних депутатів (1985‒1987 рр.). У 1999 р. Міжнародний біографічний центр та Американський біографічний інститут визнали В.П. Черних одним із 500 найвпливовіших і видатних вчених світу. Здійснює активну міжнародну та просвітницьку діяльність.

Плідну працю та видатні заслуги відомого вченого, педагога, організатора, державного і громадського діяча були неодноразово відзначені державою: Валентин Петрович нагороджений орденами «Знак Пошани», «Трудового Червоного Прапора», орденами України «За заслуги» І, ІІ, ІІІ ступенів, князя Ярослава Мудрого ІV і V ступенів, Почесною грамотою ВР України, почесними грамотами та відзнаками МОЗ та МОН України, «Відмінник охорони здоров’я», «Відмінник освіти України», «Винахідник СРСР», «Петро Могила», відзнакою Харківської облдержадміністрації «Слобожанська слава», присвоєно почесні звання «Заслужений винахідник УРСР», «Заслужений діяч науки і техніки УРСР». Харківська громадськість обрала В.П. Черних Почесним громадянином м. Харкова.

Науково-педагогічна й академічна громадськість, колектив і студенти НФаУ, колеги, друзі та учні від щирого серця вітають відомого вченого, талановитого педагога, видатного організатора і реформатора вищої фармацевтичної освіти, невтомного ентузіаста і патріота фармації, який є яскравим прикладом відданого служіння інтересам освіти, науки, здоров’я людей, інтересам нашої славної України.

Нових Вам, Валентине Петровичу, звершень і злетів, невичерпного творчого натхнення та довголіття!

https://rx.ua
ПЕРЕДПЛАТА
КУПИТИ КНИГИ